Wejście w tajemnicę blasku Miłosierdzia



Święto zostanie zaakcentowane już w sobotę, 2 kwietnia, poprzez rekolekcje „Dla nas i całego świata”. Spotkanie, przygotowujące do Światowych Dni Młodzieży, poprowadzi ks. bp Grzegorz Ryś oraz ks. Peter Hocken, zaś w rozważaniu uczynków miłosierdzia pomoże młodym św. Jan Paweł II. Wybór duchowego przewodnika piątej odsłony rekolekcji nie jest przypadkowy. – 2 kwietnia przypada rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Podobnie, jak przed jedenastoma laty, gdy papież przechodził do Domu Ojca, tak i teraz ten dzień to wigilia Niedzieli Miłosierdzia – zwraca uwagę ks. dr Franciszek Ślusarczyk, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Po spotkaniu młodych rozpocznie się nocne czuwanie w Bazylice, którego jedną z części będzie Droga Miłosierdzia. – To nowe nabożeństwo, które pozwoli nam wejść w blask Bożego Miłosierdzia. Głębokiej refleksji sprzyjają rozważania oparte na Ewangelii. Droga Miłosierdzia została przygotowana specjalnie dla naszego Sanktuarium, ale ufam, że wkrótce przyjmie je cały Kościół, nie tylko w Polsce – wyraża nadzieję ks. dr Franciszek Ślusarczyk. Nabożeństwo składa się z 21 stacji. Rozważania pierwszych siedmiu stacji będzie transmitować Telewizja Polska. 

Dzień przede wszystkim dla duszy.

Punktem obchodów Święta Bożego Miłosierdzia, które gromadzi największą liczbę wiernych, jest przedpołudniowa Msza Św., sprawowana przy ołtarzu polowym przed bazyliką. W tym roku po Eucharystii, z Sanktuarium popłynie apel młodych o pokój. Symbolem przesłania będą gałązki oliwne, które wolontariusze krakowskich fundacji i stowarzyszeń wręczą przedstawicielom władz państwowych, kościelnych oraz wiernym. 

– W Niedzielę Miłosierdzia Pan Jezus chce rozlewać łaski w sposób szalony. Wtedy są otwarte wszystkie upusty Nieba. Ważne jest, aby w bogactwie tych wydarzeń nie umknęło nam, że ten dzień jest dla mnie, dla mojej duszy – podkreśla s. M. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

Zgromadzenie zadbało nie tylko o wewnętrzne przygotowanie do Święta Miłosierdzia. W związku z Rokiem Jubileuszowym oraz ŚDM odnowiono polichromie i ołtarze w kaplicy z łaskami słynącym Obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. s. Faustyny. 

– Teraz czekamy na rzeźbę s. Faustyny autorstwa Piotra Idziego, krakowskiego artysty młodego pokolenia. Faustyna to nie jest łatwy temat dla plastyków, bo jak pokazać mistycyzm świętej i jej prostotę? – mówi s. M. Gaudia Skass. Figura s. Faustyny zostanie umieszczona w kaplicy Sanktuarium przy trumience z relikwiami.

W Święto Miłosierdzia zostanie także udostępniona wiernym aplikacja faustyna.pl, która pozwoli zgłębić kult Bożego Miłosierdzia oraz przybliży jego centrum – Łagiewniki. Aplikację będzie można pobrać ze strony www.faustyna.pl. 

W tym dniu, na parkingu przy Sanktuarium zaparkuje mobilne Muzeum – Iskra Miłosierdzia. To kontynuacja inicjatywy Wydawnictwa Św. Stanisława BM. – Poszerzyliśmy ofertę naszego Muzeum. Podróżując po całej Polsce, chcemy przybliżyć nie tylko postać św. Jana Pawła II, lecz także św. s. Faustyny oraz ideę ŚDM – wyjaśnia ks. Zygmunt Kosowski, dyrektor wydawnictwa. 

Uroczystości w łagiewnickiej bazylice zakończy prapremierowe wykonanie Koronki do Bożego Miłosierdzia w wykonaniu muzyków Filharmonii Krakowskiej, krakowskiej Akademii Muzycznej, członków chóru „Amadeum” oraz wspólnot Odnowy w Duchu Św. z Archidiecezji Krakowskiej. Autorką muzyki i aranżacji jest Maria Ziółkowska, wokalistka zespołu Małe Ważne Sprawy. 

Dominika Stoszek
Szczegóły uroczystości i porządek Mszy Św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia TUTAJ.