Wigilia bez Granic

Projekt zakłada przyjęcie obcokrajowców studiujących lub pracujących w Polsce na wigilijnej wieczerzy w polskich domach. W tym roku takie spotkania odbędą się w Internecie. Mogą odbywać się w Wigilię albo o różnych porach w pierwszy lub drugi dzień świąt. Akcja ma stworzyć nowy model integracji cudzoziemców z polskim społeczeństwem poprzez nawiązywanie relacji i poznawanie naszej kultury, tradycji, historii i religii. 

Chętni, zarówno cudzoziemcy jak i Polacy, powinni wypełnić ankietę na stronie www.wigiliabezgranic.com. Następnie organizatorzy połączą zgłoszone strony w pary i przekażą potrzebne informacje. – Można oczywiście, bez pośrednictwa Instytutu Myśli Schumana, osobiście umówić się ze znajomymi cudzoziemcami na świąteczne spotkanie w Internecie. Bezpośrednie umawianie się jest bardziej polecane, gdyż uruchamia indywidualną wrażliwość – zaznaczają organizatorzy Wigilii bez Granic.

Poszukiwani są też liderzy, którzy zajmą się promocją projektu w lokalnym środowisku, w mediach, na portalach społecznościowych, w parafiach. 

Głównym inspiratorem tego dzieła jest Robert Schuman, uznawany za ojca założyciela Wspólnoty Narodów Europy. – Schuman, łącząc narody i instytucje oraz wspierając współpracę gospodarczą, zawsze podkreślał, że najważniejsze jest łączenie ludzi i budowanie relacji między nimi. Patrząc na wyzwania naszych czasów, widzimy, że cudzoziemcy potrzebują pomocy nie tylko instytucjonalnej, ale przede wszystkim otwartego serca drugiego człowieka – podkreślają organizatorzy z Instytutu Myśli Schumana.

Wigilia i święta są głównym punktem tej inicjatywy, ale wizja organizatorów jest o wiele szersza. – Projekt zakłada rozpoczęcie systemowego procesu budowania relacji między cudzoziemcami a Polakami. Wzorując się na Słudze Bożym Robercie Schumanie, jesteśmy przekonani, że dobre relacje międzyludzkie będą owocowały właściwymi relacjami w różnych dziedzinach życia społecznego, religijnego i politycznego zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym – mówi Ryszard Krzyżkowski. – Realizując ten projekt, zabezpieczymy się przed zjawiskiem getta, jakie tworzą obcokrajowcy zepchnięci na margines życia społecznego. Jako kraj możemy stać się przykładem dla innych, jak sobie radzić z wyzwaniami naszych czasów. Naszym katolickim rodzinom damy okazję do zaświadczenia o swojej wierze. Wiara wzrasta, gdy się nią dzielimy – dodaje prezes Instytutu Myśli Schumana.

plakat plakat_revers