Wspólnota ze Zranionymi, czyli Dzień Modlitwy i Pokuty 2023

W tym roku pierwszopiątkowy Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego przeżywany będzie 24 lutego. Zainauguruje go Apel Jasnogórski z rozważaniem duszpasterza osób skrzywdzonych w wieczór poprzedzający Dzień modlitwy.

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, Kościół w Polsce przeżywa co roku Dzień modlitwy i pokuty za grzech i przestępstwo wykorzystania seksualnego. „Zachęcam wszystkich do włączenia się w modlitwę w pierwszy piątek Wielkiego Postu, 24 lutego br., m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami” – pisze abp Wojciech Polak w specjalnym słowie Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przed Dniem modlitwy i pokuty.

Pomocne materiały duszpasterskie znajdują się na stronie wspolnotazezranionymi.pl. Inicjatywami podejmowanymi w diecezjach i zakonach można podzielić się na profilu facebookowym „Wspólnota ze Zranionymi” (fb.com/WspolnotaZeZranionymi).

W przeddzień Dnia modlitwy i pokuty, w czwartek 23 lutego o godz. 21.00 rozważanie Apelu Jasnogórskiego poprowadzi w sanktuarium na Jasnej Górze o. Maciej Kosiec OP, duszpasterz osób pokrzywdzonych z zakonu dominikanów.

Intencja modlitwy za osoby zranione wybrzmi również w sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach w piątek 24 lutego o godz. 15.00. Modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia poprowadzą siostry Matki Bożej Miłosierdzia.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, Prymas Polski, w Dzień modlitwy i pokuty będzie przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej drodze krzyżowej o godz. 17.30 oraz Mszy św. o godz. 18.00 w intencji osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym, podczas której homilię wygłosi ks. Wojciech Rzeszowski, diecezjalny delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży.

W modlitwę tego dnia będzie można włączyć się realnie, ale i wirtualnie. Nabożeństwo z Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej dostępne jest on-line na stronie tv-trwam.pl oraz na kanale Youtube Jasnej Góry. Apel Jasnogórski bezpośrednio transmitują: Radio Jasna Góra, Radio Fiat, Radio Maryja oraz Telewizja Trwam. Modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia z sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach o godz. 15.00 transmitowana jest w paśmie regionalnym TVP. W tę modlitwę można włączyć się również poprzez transmisję w rozgłośniach katolickich i transmisję on-line na stronie faustyna.pl. Z kolei obchody Dnia modlitwy i pokuty z udziałem Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży transmitowane będą na profilu Youtube @ArchidiecezjaGnieznienska.

Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego obchodzony był po raz pierwszy w 2017 roku. Konferencja Episkopatu Polski w odpowiedzi na apel papieża Franciszka ustanowiła ten dzień i ustaliła, że w Polsce będzie on obchodzony co roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu. „Modlitwa i pokuta za ofiary pedofilii jest naturalną odpowiedzią chrześcijanina na zjawisko grzechu. Kościół bardziej niż ktokolwiek inny winien brzydzić się nikczemną przemocą, zwłaszcza wobec dziecka” – zaznaczył wówczas przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Od 2021 roku istnieje strona internetowa wspolnotazezranionymi.pl, prowadzona we współpracy z duszpasterzami osób zranionych wykorzystaniem. Na stronie znajdują się propozycje modlitw, informacje o inicjatywach, świadectwa i kontakty do duszpasterzy towarzyszących osobom skrzywdzonym. Co roku publikowane są tam materiały duszpasterskie na Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego.