Wybrani i posłani

Czwartek, Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła (1 października), rok II, Łk 10,1-12

Jezus wyznaczył jeszcze innych siedemdziesięciu dwu uczniów i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie! Oto posyłam was jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie. Gdy wejdziecie do jakiegoś domu, najpierw mówcie: Pokój temu domowi. Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co będą mieli: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiegoś miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże. Lecz jeśli do jakiegoś miasta wejdziecie, a nie przyjmą was, wyjdźcie na jego ulice i powiedzcie: Nawet proch, który z waszego miasta przylgnął nam do nóg, strząsamy wam. Wszakże to wiedzcie, że bliskie jest królestwo Boże. Powiadam wam: Sodomie lżej będzie w ów dzień niż temu miastu».

 

Dlaczego Jezus wysyła siedemdziesięciu dwóch? Ta liczba ma zabarwienie biblijne i oznacza uniwersalność, czyli obejmuje wszystkie narody, do których uczniowie mają zanieść naukę Jezusa. Misja głoszenia Dobrej Nowiny została przekazana całemu Kościołowi, nie tylko wybranej grupie uczniów. 

Pierwszym zadaniem uczniów w tej misji jest modlitwa: „proście więc Pana żniwa (…)”. Praca, którą mają wykonać, wymaga pośpiechu, bo ziarno w kłosie nie będzie zbyt długo czekać. Jednak nie mają się zatrzymywać tylko przy pracy, lecz powinni iść ciągle naprzód. Wszystko dla królestwa Bożego.

Bóg postanowił szerzyć królestwo miłości i sprawiedliwości, radości i pokoju także i naszymi rękami, ustami, nogami, sercem. Czy potrafię zaufać Mu i oddać całkowicie?