XXI Sercańskie Dni Młodych, dzień 3 (foto)

Poranek

       Ważne, abyśmy mieli wyznaczony cel i kierunek swojego życia, abyśmy odkrywali Jezusa.  Powinniśmy odnaleźć mądrego przewodnika w swoim życiu, który nam pomoże pokonywać problemy i trudności.  Musimy mieć odwagę i dążyć do przodu.

Pierwszy dzień w grupach, czyli poznajemy siebie!

       Dzisiejsza praca w grupie to trzy kroki. W pierwszej części wybraliśmy się na bezludną wyspę, na której nie do końca byliśmy sami. Każdy z nas mógł ze sobą zabrać ulubioną rzecz, a nawet przyjaciela. Dzięki tej zabawie poznaliśmy imiona uczestników naszej grupy.

     Potem, za pomocą 10 baloników, w bardzo prosty sposób zaprezentowaliśmy swój własny styl życia, dzięki czemu lepiej poznaliśmy siebie nawzajem; zobaczyliśmy, co nas jednoczy i co nas wyróżnia spośród uczestników grupy. Świadomość tego, czym się kierujemy, pozwala nam być pewniejszymi w podejmowaniu decyzji i dokonywania wyborów.

     Na końcu zaś daliśmy się ponieść wyobraźni. Zamknęliśmy oczy i zobaczyliśmy się za 2, 5, i 10 lat. Gdy je otworzyliśmy, podzieliśmy się nawzajem swoją wizją siebie. Mając już jakąś wizję, łatwiej jest określić swoje cele i plany, by następnie wdrożyć je i móc realizować.


Wyklęci czy niezłomni?

      Lekcja historii wcale nie musi być nudna, długa i od dzwonka do dzwonka. Choć trwają wakacje, świeci słońce, mamy lipiec to na SDM-ie była i lekcja historii. „Patriotyczny rap”? Tak, to jest możliwe! Przekonuje o tym Tadek Firma Solo z Krakowa.

       Prócz cennych uwag, zawsze aktualnych: „Codziennie się rozwijaj, nie daj się ogłupić, nie daj się kierować, nie daj się ogłupić”, wyrapować można też wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i wiele innych poważnych oraz ważnych treści, mówiących o patriotyzmie, historii, wojnie, walce, zwycięstwach, klęskach i porażkach.

     Kim była Inka, gen. Nil, Piłsudski, żołnierze AK warto wiedzieć, bo osoby te tworzyły historię, nasza historię. O niepodległość walczyli nie tylko mężczyźni, zawodowi żołnierze czy armia. Wzruszająca jest historia wielu dzieci, młodych dziewczyn i kobiet, które ginęły w imię wyznawanych wartości. Utwór „Moja mała dziewczynko z AK” w przejmujący sposób o tym mówił w powtarzanym refrenie :

„ Moja mała dziewczynko z AK

Nosisz tajne rozkazy, warkocze i sukienki.

Spotykam cię w moich snach.

Walczysz za kraj, twój uśmiech taki piękny”

       Co warto zapamiętać z tego spotkania, koncertu lekcji? Dla jednych można być żołnierzem wyklętym, dla innych ta sama osoba może być żołnierzem niezłomnym. Od Ciebie, ode mnie zależy, jakie w życiu wybiorę priorytety, o co będę walczyć, kogo będę wspierać, za kogo, czy za co gotowy byłbym nawet stracić życie. Od naszych małych decyzji może zależeć naprawdę wiele.

„ Cześć i chwała BOHATEROM” ! Okrzyk, który zakończył spotkanie z Tadkiem Firma Solo niech będzie inspiracją do zauważania ludzi honoru żyjących obok nas.

Galeria TUTAJ!

Nie zapominajcie o transmisji ON-LINE!

Odwiedzajcie archiwum Radia Profeto.pl!