Za szybcy, za wściekli - rekolekcje dla mężczyzn

“Za szybcy, za wściekli” to tytuł internetowych rekolekcji dla mężczyzn, które między 30 marca a 2 kwietnia (poniedziałek-czwartek) poprowadzi wspólnota Droga Odważnych. 


Niewidzialne kajdanki

“Gdyby spojrzeć na tytuł tych rekolekcji absolutnie dosłownie to np. szybkość na drodze lub wściekłość wobec bliskich może nas doprowadzić do momentu, w którym założą nam na ręce kajdanki. My jednak nie chcemy się skupiać na skutkach czyli chociażby tych momentach gdy jedziemy “ile fabryka dała” czy w jakikolwiek inny sposób stanowimy zagrożenie dla otoczenia. W trakcie tych rekolekcji chcemy docierać do źródła, do pewnych niewidzialnych kajdanek, które mamy na rękach. Chcemy odpowiadać sobie na pytania o to, dlaczego bywamy za szybcy i za wściekli” – mówi lider główny Drogi Odważnych, teolog i trener rozwoju Mariusz Marcinkowski.

“To może się objawiać w zupełnie prozaicznych sytuacjach codzienności. Jako mężczyźni potrafimy wybuchać, potrafimy uciekać w używki czy pornografię. Kluczowe pytanie brzmi: przed czym tam uciekamy?” – dodaje jeden z liderów Drogi Odważnych Michał Mokrzycki.


Nie tylko Wrocław

“Za szybcy, za wściekli” to rekolekcje, które z oczywistych względów odbędą się w sieci, choć pierwotnie miały być zorganizowane we wrocławskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. “Choć nie spotkamy się fizycznie, plan pozostaje taki sam. Od poniedziałku do środy będzie się odbywać Liturgia Słowa i konferencja, natomiast w czwartek będziemy wspólnie modlić się na Eucharystii, kończącej rekolekcje. Dodatkowo zorganizujemy spotkania w grupach online, będące przestrzenią dzielenia się swoimi odczuciami co do tematów poruszanych w ramach rekolekcji. Swoje słowo skieruje też do nas ks. bp Andrzej Siemieniewski, biskup pomocniczy wrocławski, który objął rekolekcje patronatem honorowym” – mówi jeden z liderów Drogi Odważnych Sławomir Leszczyński. 

Bliższe informacje uzyskamy na stronie www.zaszybcyzawsciekli.pl. Również na tej stronie można się zapisać na rekolekcje.


Zaproszenie na drogę

“To nie są rekolekcje, które mają z nas zrobić bezemocjonalnych celibatariuszy-abstynentów i to w dodatku z pustym portfelem. Te rekolekcje mają nam pomóc odpowiednio spojrzeć na nasze życiowe historie, na miejsce, w którym każdy z nas jest dziś ze swoimi przywiązaniami i na kierunek pójścia z tym dalej. Te rekolekcje będą zaproszeniem na drogę, w trakcie której mężczyźni osiągają wolność. Nie jest to mrzonka, ale doświadczenie 10-letniej pracy z facetami poranionymi, zamkniętymi, niedowartościowanymi, uzależnionymi” – podsumowuje Mariusz Marcinkowski.

***

Droga Odważnych to wspólnota dla mężczyzn, prowadząca program formacyjny pod tą samą nazwą na stronie www.odwazni.pl. Jest to portal umożliwiający codzienną męską formację online małymi krokami za pomocą materiałów pisanych, wideo i audio nie zajmujących czasu dłuższego niż 15 minut dziennie.


Jarosław Kumor