Zasada jedności

Czwartek, VII Tydzień Wielkanocny, rok I, J 17,20-26

W czasie Ostatniej Wieczerzy Jezus, podniósłszy oczy ku niebu, modlił się tymi słowami: «Ojcze Święty, nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, by świat uwierzył, że Ty Mnie posłałeś. I także chwałę, którą mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, że Ty Mnie posłałeś i że Ty ich umiłowałeś, tak jak Mnie umiłowałeś. Ojcze, chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem, aby widzieli chwałę moją, którą Mi dałeś, bo umiłowałeś Mnie przed założeniem świata. Ojcze sprawiedliwy! Świat Ciebie nie poznał, lecz Ja Ciebie poznałem, i oni poznali, że Ty Mnie posłałeś. Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich».

 

Papież Franciszek podczas jednej z homilii na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego powiedział, że naszą zasadą jedności jest Duch Święty. 

Nie wystarczy sama modlitwa o jedność czy dyskusje teologiczne i ekumeniczne spotkania. Świat potrzebuje przede wszystkim naszego świadectwa jedności. Świat potrzebuje, abyśmy słowami i czynami, a także naszą postawą świadczyli, że Chrystus żyje i działa w Kościele, i umacnia nas swoją mocą do wyznawania wiary nawet w sytuacjach ekstremalnych.

W dawaniu świadectwa jedności nie pozostajemy sami, Jezus zapewnia nas o swojej modlitwie, abyśmy „stanowili jedno”.