ZAUFAĆ SŁOWU – Lectio Divina na I niedzielę Wielkiego Postu „A”

Lectio Mt 4,1-11

Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła. A gdy przepościł czterdzieści dni i czterdzieści nocy, odczuł w końcu głód. Wtedy przystąpił kusiciel i rzekł do Niego: Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, żeby te kamienie stały się chlebem. Lecz on mu odparł: Napisane jest: Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.

Wtedy wziął Go diabeł do Miasta Świętego, postawił na narożniku świątyni i rzekł Mu: Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, jest przecież napisane: Aniołom swoim rozkaże o tobie, a na rękach nosić cię będą byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień. Odrzekł mu Jezus: Ale jest napisane także: Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego.

Jeszcze raz wziął Go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych i rzekł do Niego: Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon. Na to odrzekł mu Jezus: Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz. Wtedy opuścił Go diabeł, a oto aniołowie przystąpili i usługiwali Mu.

Meditatio

          Głodny Jezus jest kuszony przez szatana. Warto zauważyć, że diabeł przychodzi do Jezusa wtedy, kiedy Jezus odczuwa głód. Wygłodzonego Jezusa szatan podstępnie kusi do zaspokojenia potrzeby w sposób sztuczny: dotyka Jego tożsamości i poczucia wartości „Jeśli jesteś Synem Bożym” oraz nakłania do wyjątkowego posiłku – chleba uczynionego z martwych kamieni. Każdy głód, każde wyczerpanie, każde napięcie nie jest tylko sytuacją do zaspokojenia, załagodzenia, ale jest również momentem kuszenia. Tak łatwo wtedy szukać zaspokojenia na wszelki sposób; czasami sztucznie. Jakie głody odczuwasz? Wymień je wszystkie. Zwróć uwagę na głód, jakim jest potrzeba wartości. Jak zaspakajasz swoje głody? Czy nie ulegasz niskiej samoocenie?

          Na szatański styl walki Jezus odpowiada słowem tym, które usłyszał i przekazał Narodowi Wybranemu, Mojżesz: „Utrapił cię, dał ci odczuć głód, żywił cię manną, której nie znałeś ani ty, ani twoi przodkowie, bo chciał ci dać poznać, że nie samym tylko chlebem żyje człowiek, ale człowiek żyje wszystkim, co pochodzi z ust Pana” (Pwt 8, 3). Głód, napięcie, wyniszczenie jest więc także momentem objawienia się Boga i mocy Jego Słowa. Podziękuj za to, że twoje głody są zaspakajane. Podziękuj za „niedosyty”, które może wypełnić tylko Boże Słowo. Podziękuj za miłość do Bożego Słowa, za to, że stawiasz modlitwę Słowem Bożym na pierwszym miejscu w twoim życiu.

          Druga pokusa dotyka wymiaru religijnego. Zauważmy, że przebiegłość szatana i tu nie zna granic; zaczyna on bowiem „małpować” Jezusa. Kusi do nadzwyczajnych postaw w tym wymiarze – do fruwania w obłokach w Święty Mieście i na narożniku świątyni. Podsuwając fałszywe racje, wykorzystuje fragment Bożego Słowa z Psalmu 91 „bo swoim aniołom dał rozkaz o tobie, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach”. Psalm ten jest hymnem na cześć Boga, który opiekuje się tym, który mu zaufał. Diabeł natomiast, akcentując nadzwyczajności, przeinacza prawdę o Bożej opiece nad Wybranym. Czy ty nie szukasz nadzwyczajności w wymiarze religijnym? Skoro szatan podsuwa fałszywe rację za pomocą Słowa Bożego ta jak ważna jest właściwa interpretacja Pisma Świętego. Czy potrafisz właściwe interpretować Boże Słowo?

          Jezus na atak diabła odpowiada właściwą interpretacją Bożego Słowa. On zna Psalm 91 i wie, że jest zapewnieniem Bożej opieki oraz stanowi wyraz zaufania dobremu Bogu. Jezus odpowiada więc Słowem na Słowo, „nie będziecie wystawiali na próbę Pana, Boga waszego, jak wystawialiście Go na próbę w Massa” (Pwt 6, 17). To właśnie w Massa (por Wj 17, 7) Izraelici spragnieni wody w czasie pobytu na pustyni, zaczęli powątpiewać, że Bóg się nimi opiekuje i że pobyt na pustyni ma sens. Nieufność w Bożą opiekę udzieliła się także Mojżeszowi, który nie posłuchał Pana i zamiast przemówić do skały i wydobyć wodę, uderzył w skałę dwa razy. W wymiarze religijnym Jezus wykazuje się postawą całkowitego zaufania Ojcu. On nie szuka nadzwyczajności. On całkowicie ufa. Czy wszystkie praktyki religijne, modlitwa Słowem Bożym, przyjmowane sakramenty, udział w różnych wspólnotach religijnych prowadzi Cię do coraz większego zaufania?

          Szatan nie rezygnuje. Nie dotyka już tożsamości Jezusa. Nie wystawia na próbę Jego ufności do Ojca. Uderza w Jego miłość do Ojca. Diabeł ma świadomość, że Jezus otrzymał od Ojca świat i że przyszedł On założyć na świecie Królestwo, które nie jest z tego świata. Szatan natomiast chce Jezusa uczynić Królem wszystkich królestw i właścicielem całego światowego bogactwa. Zauważmy, że teraz to szatan się przedstawia jakoby to on był władcą świata – przestawia swoją fałszywą tożsamość: ja jestem jedynym panem tego świata, osób, sytuacji. Odciąga Jezusa od Jego misji; chce zmienić cel istnienia Jezusa na ziemi. Jaki jest cel twojego istnienia na ziemi? Może jesteś jedynym panem jakiejś osoby, jakiejś wspólnoty, jakiegoś wydarzenia? Może dla władzy nad osobami, sytuacjami, wspólnotami wszystko zrobisz? Kto ci dał władzę i kto ci powierzył osoby, wspólnoty, zadania?

          Jezus w obliczu podstępnej, zakamuflowanej pokusy uznania szatana za władcę świata i porzucenia Swojej misji, trwa w relacji z Ojcem. On wie, że to Ojciec daje Mu wszystko, i że mocą władzy udzielonej Mu nad każdym człowiekiem ma dać życie wieczne tym, których dał Mu Ojciec (por J 17, 3) Odpowiada więc słowem, pochodzącym z Księgi Powtórzonego Prawa (6, 13) „Będziesz się bał Pana, Boga swego, będziesz Mu służył i na Jego imię będziesz przysięgał”. Warto w tym miejscu zacytować fragment, który poprzedza werset 13. „Gdy Pan, Bóg twój, wprowadzi cię do ziemi, o której poprzysiągł przodkom twoim: Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi, że da tobie miasta wielkie i bogate, których nie budowałeś, domy pełne wszelkich dóbr, których nie zbierałeś, wykopane studnie, których nie kopałeś, winnice i gaje oliwne, których nie sadziłeś, kiedy będziesz jadł i nasycisz się - strzeż się, byś nie zapomniał o Panu, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli” (Pwt 6, 10-12). Od Boga masz wszystko: wszelkie twoje bogactwo duchowe i materialne. Czy kochasz Boga za to, co ci dał? Czy uznajesz Boga za władcę świata i twojego Pana i Zbawiciela? Jak oddajesz pokłon Panu Bogu? Jak służysz Panu Bogu?

           Na koniec warto zauważyć, że szatan bardzo mocno wykorzystuje ludzkie głody: fizyczny, wartości, opieki, władzy. Natomiast Jezus za każdym razem odpowiada Świętym Słowem.

Oratio 1 Sm 3, 10

          „Mów Panie bo sługa Twój słucha”.

Contemplatio

       W czasie różnych napięć powtarzać: Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.