Zdać się całkowicie na Boga

Środa, XXXI Tydzień Zwykły, rok II, Łk 14,25-33

Wielkie tłumy szły z Jezusem. On odwrócił się i rzekł do nich: «Jeśli ktoś przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem. Kto nie dźwiga swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem. Bo któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw i nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie? Inaczej, gdyby położył fundament, a nie zdołałby wykończyć, wszyscy, patrząc na to, zaczęliby drwić z niego: „Ten człowiek zaczął budować, a nie zdołał wykończyć”. Albo jaki król, mając wyruszyć, aby stoczyć bitwę z drugim królem, nie usiądzie wpierw i nie rozważy, czy w dziesięć tysięcy ludzi może stawić czoło temu, który z dwudziestu tysiącami nadciąga przeciw niemu? Jeśli nie, wyprawia poselstwo, gdy tamten jest jeszcze daleko, i prosi o warunki pokoju. Tak więc nikt z was, jeśli nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem».

 

Bardzo radykalne, a nawet ktoś powie – „nieludzkie”, są wymagania, jakie Jezus stawia przed swoimi uczniami. Muszą oni być gotowi do największych ofiar. Wśród nich jest gotowość do wyrzeczenia się własnych rodziców, żony, dzieci, a nawet w ostatecznym rozrachunku samych siebie. A wszystko to po to, aby stać się w pełni naśladowcami Mistrza.

Bycie blisko Jezusa jest wielkim przywilejem. Ale nie wyraża się on w ludzkich dostojeństwach, ale jedynie w darach o charakterze duchowym. Jezus obiecał swoim uczniom, że da im władzę nad duchami nieczystymi, władzę rozgrzeszania ludzi i uzdrawiania chorych. Wszystko to będą czynili nie własną mocą, ale mocą daną im od Boga. Im bardziej oddajemy się Bogu, tym więcej mamy od Niego darów.

Jezus używa słów bardzo radykalnych, ale przez ten radykalizm pragnie wyrazić gotowość do złożenia w życiu największych ofiar. Szczególnie dotyczy to tych, którzy jako kapłani albo osoby konsekrowane poszli w ślad za Nim. Nie bójmy się radykalizmu duchowego opartego na całkowitym zdaniu się na Boga i powierzenia Mu całego naszego życia.