Będą was prześladować

Sobota, Św. Floriana, męczennika (4 maja), rok II, J 15,18-21

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jeżeli was świat nienawidzi, wiedzcie, że Mnie wpierw znienawidził. Gdybyście byli ze świata, świat by was kochał jako swoją własność. Ale ponieważ nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi. Pamiętajcie o słowie, które do was powiedziałem: „Sługa nie jest większy od swego pana”. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować. Jeżeli moje słowo zachowali, to i wasze będą zachowywać. Ale to wszystko wam będą czynić z powodu mego imienia, bo nie znają Tego, który Mnie posłał».

 

Zapowiedzi Jezusa dotyczące przyszłości uczniów realizują się dosłownie. W całej historii chrześcijaństwa, z mniejszym albo większym natężeniem, ludzie przyznający się do Chrystusa są w różnoraki sposób szykanowani, represjonowani, więzieni, bici, zabijani… Przez kogo? Przez tych, co nie znają Jezusa i w których to Imię wywołuje agresję, nienawiść, zło.

Dlaczego tak się dzieje? Jak mamy do tego podejść jako współcześni uczniowie Jezusa? To niełatwa sprawa. Może aż tak nie doświadczamy prześladowania, ale pewnie nieraz czujemy się atakowani, wyśmiewani, marginalizowani… Może warto sobie wówczas przypomnieć słowa Jezusa, naszego Mistrza: „sługa nie jest większy od swego pana”.