Kogo szukasz?

Sobota, Święto św. Marii Magdaleny (22 lipca), rok I, J 20,1.11-18

Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Stała ona przed grobem, płacząc. A kiedy tak płakała, nachyliła się do grobu i ujrzała dwóch aniołów w bieli, siedzących tam, gdzie leżało ciało Jezusa - jednego w miejscu głowy, drugiego w miejscu nóg. I rzekli do niej: «Niewiasto, czemu płaczesz?». Odpowiedziała im: «Zabrano Pana mego i nie wiem, gdzie Go położono». Gdy to powiedziała, odwróciła się i ujrzała stojącego Jezusa, ale nie wiedziała, że to Jezus. Rzekł do niej Jezus: «Niewiasto, czemu płaczesz? Kogo szukasz?». Ona zaś sądząc, że to jest ogrodnik, powiedziała do Niego: «Panie, jeśli ty Go przeniosłeś, powiedz mi, gdzie Go położyłeś, a ja Go zabiorę». Jezus rzekł do niej: «Mario!». A ona, obróciwszy się, powiedziała do Niego po hebrajsku: «Rabbuni», to znaczy: Mój Nauczycielu! Rzekł do niej Jezus: «Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: „Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego”». Poszła Maria Magdalena oznajmiając uczniom: «Widziałam Pana», i co jej powiedział.

 

W dzisiejszej Ewangelii spotykamy Marię Magdalenę, która przyszła rano do grobu.

Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień od niego odsunięty. Kogo szukała? Płacząc, nie potrafiła rozpoznać Jezusa Zmartwychwstałego. Myślała, że rozmawia z ogrodnikiem. Dopiero kiedy usłyszała swoje imię, odwróciła się od swojego smutku i powiedziała do Niego po hebrajsku: "Rabbuni", to znaczy: "Nauczycielu".

Jezus Zmartwychwstały również w Twoim smutku zwraca się do Ciebie po imieniu z pytaniem, co jest powodem Twojego płaczu. On jest obecny w ogrodzie Twojego życia również wtedy, kiedy Twoje oczy, Twoje serce nie potrafią Go rozpoznać. Pytanie tylko, czy Go szukasz.