Ks. Michał Olszewski SCJ nagrodzony „Pro Redemptione” za tworzenie różnorodnych form ewangelizacji

Sercanin, odbierając nagrodę, powiedział, że przed jego nazwiskiem nie ma żadnych tytułów, które są wyrazem dorobku u pozostałych laureatów. – To dlatego, że wszystko, co udało mi się stworzyć, działo się dzięki konkretnej drużynie – mówił ks. Michał Olszewski SCJ. W tym kontekście dziękował swoim przełożonym oraz sercańskiej wspólnocie w Polsce, która umożliwiła mu rozwijanie projektów związanych z Profeto. Szczególne podziękowania skierował do „ukochanego zespołu profeto”, bez którego nie byłoby możliwe stworzenie tylu przestrzeni przepowiadania słowa. 

Ks. Michał Olszewski SCJ od samego początku pracy w parafii w Krakowie-Płaszowie zajmował się duszpasterstwem młodzieży. Odpowiedzialny za ruch sercańskiej młodzieży zorganizował wraz z gronem współbraci w krakowskich Łagiewnikach Ogólnopolskie Czuwanie Młodzieży, które zgromadziło ponad 1000 osób. Oprócz cotygodniowych spotkań prowadził dla młodzieży serie rekolekcji i wspólne wyjazdy. Młodych ludzi znajdował na blokowiskach, chodząc wieczorami po Płaszowie i szukając ich tam, gdzie spotykali się, by pograć w piłkę, ale też zapalić papierosa czy wypić piwo… Wielu z nich po jakimś czasie trafiło do duszpasterstwa. Później przez 4 lata był formatorem sercańskich nowicjuszy. 

W grudniu 2011 r. poprowadził pierwsze internetowe rekolekcje pod nazwą „Ciemne noce Nikodema”. Odniosły one duży sukces i stąd powstał pomysł na portal profeto.pl, który stał się amboną słowa z myślą przede wszystkim o młodszych pokoleniach między 18 a 40 rokiem życia. – Zero newsów, żadnej polityki, tylko słowo… pisane, mówione i mnóstwo video – mówi ks. Michał Olszewski SCJ. Profeto wystartowało w listopadzie 2012 r. i w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie.

By jeszcze mocniej przyciągnąć młodych ludzi, powstał pomysł na chrześcijańskie radio, które wystartowało w czerwcu 2014 r., ale znowu bez newsów i polityki, grające tylko nowoczesną muzykę z gatunku Christian Contemporary Music (CCM). To okazało się strzałem w dziesiątkę, szczególnie w momencie wprowadzenia aplikacji PROFETO, gdzie można w łatwy sposób dotrzeć zarówno do przestrzeni live, jak i podcastów. Dzisiaj radia można słuchać w całej Małopolsce analogowo na 92.1 FM oraz 100.3 FM, jak również w systemie cyfrowym DAB+ w kilkunastu lokalizacjach m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Rzeszowie czy Tarnowie. Ponadto w internecie Profeto przekroczyło w tym roku 1,5 mln odbiorców, z czego większość to osoby między 20 a 40 rokiem życia.

Przez ostatnie dziesięć lat ks. Michał Olszewski SCJ wygłosił kilkaset serii rekolekcji w różnych parafiach na terenie Polski, w tym wiele serii dla młodych. Od wielu lat głosi także poza granicami Polski, szczególnie w USA. Jest entuzjastą nauczania papieża Franciszka, misjonarzem miłosierdzia i członkiem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP oraz członkiem Komisji Medialnej Konferencji Wyższych Przełożonych Instytutów Męskich. Wraz z Profeto od 2013 r. organizuje w wielu miejscach w Polsce spotkania ewangelizacyjne pod nazwą „Projekt ABBA” (wcześniej „Serce w Serce z Jezusem”), które są przestrzenią do głoszenia słowa, adoracji oraz modlitwy za chorych. 

Wydaje też wiele książek i audiobooków, z których ostatni „Eucharystia – tajemnica Miłości” został w tym roku nagrodzony wyróżnieniem „Feniks” w kategorii multimedia.

Przed dwoma laty, wraz ze swoimi współpracownikami w Profeto, ks. Michał postanowił rozwinąć jedną z gałęzi działalności grupy, którą jest szeroko pojęta działalność pomocowa. Zainspirowany tym, co zostawił po sobie założyciel sercanów o. Leon Jan Dehon, oraz tym, do czego zachęca papież Franciszek, wpadł na pomysł centrum terapeutycznego. Ten najnowszy projekt pod nazwą „Archipelag – wyspy wolne od przemocy” ma służyć wszystkim, którzy stali się ofiarami przemocy – zarówno domowej, społecznej, kościelnej, jak również cyberprzemocy. Szczególne miejsce w Archipelagu będą miały dzieci i młodzież. Zaprojektowane bowiem zostały dla nich przestrzenie związane z teatroterapią, muzykoterapią i arteterapią; specjalne miejsca do wspólnego spędzania czasu, terapii indywidualnej i grupowej oraz rozwijania pasji. Uruchomienie terapii planowane jest na styczeń 2024 r. Wtedy też zostanie otwarte całe centrum, które mieści się przy ulicy Dobrodzieja w Warszawie, w dzielnicy Wilanów.

Ostatnim projektem ks. Olszewskiego, na etapie wdrażania, jest nowa stacja radiowa, która zaprojektowana jest pod wszystkie platformy ze stacjami radiowymi, a przeznaczona dla biegaczy. Cała w języku angielskim i ukierunkowana na cały świat, będzie proponować playlisty chrześcijańskiej muzyki specjalnie dobranej pod aktywność fizyczną z krótkimi jinglami opartymi o treści kerygmatu oraz wersetami z Biblii.

W pozostałych kategoriach, za długoletnią współpracę z kwartalnikiem „Homo Dei”, nagrodzono ks. prof. Andrzeja Zwolińskiego, a Pro Redemptione extra przyznano o. Wojciechowi Bołozowi CSsR za 25 lat posługi asystenta kościelnego kwartalnika „Homo Dei”. W uznaniu za troskę o formację kapłańską nagrodę odebrał ks. prof. Piotr Kulbacki, a wyróżnienie dla kapłana pracującego za granicą – ks. prof. Józef Grzywaczewski, który 30 lat posługiwał we Francji. Pro Redemptione extra otrzymał także abp Swiatosław Szewczuk – zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, a w uznaniu za dorobek naukowy i świadectwo życia wyróżniono abp. Stanisława Gądeckiego – przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Dotychczasowymi laureatami nagrody byli m.in.: o. Józef Augustyn SJ, prof. Krystian Wojaczek, ks. prof. Krzysztof Pawlina, o. dr Jordan Śliwiński OFMCap., o. prof. Jacek Salij OP, bp dr hab. Paweł Socha, ks. prof. Edward Staniek, ks. dr Krzysztof Wons SDS, o. prof. Celestyn Napiórkowski OFMConv., ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, ks. prof. Marek Starowieyski, ks. dr Mirosław Cholewa, br. Benedykt Pączka OFMCap., ks. prof. Waldemar Chrostowski, bp Jan Sobiło, ks. prof. Helmut Sobeczko i bp prof. Janusz Mastalski.

Nagroda „Pro Redemptione” przyznawana jest od 2014 roku przez kapitułę w składzie: bp prof. Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej, o. dr Janusz Sok CSsR, prowincjał redemptorystów, o. dr Piotr Koźlak CSsR, dyrektor wydawnictwa „Homo Dei”, ks. dr hab. Bogdan Giemza SDS (PWT Wrocław), ks. prof. Piotr Mazurkiewicz (UKSW), s. dr hab. Agata Mirek (KUL), ks. prof. Bogusław Migut (KUL), prof. Eugeniusz Sakowicz (UKSW).

Pomysłodawcą nagrody jest wydawnictwo „Homo Dei” należące do Prowincji Polskiej Zgromadzenia Redemptorystów, specjalizujące się w szeroko rozumianej literaturze religijnej, kierując ją do szerokiego grona odbiorców ze szczególnym uwzględnieniem duchowieństwa.