Modlitwa wciąż potrzebna

W 38 krajach świata systematycznie prowadzi się krwawe prześladowania chrześcijan, którzy nadal najbardziej cierpią z rąk islamskich ekstremistów. Przypomniano zarazem, że „nie można pomóc prześladowanym braciom, jeśli nie zna się prawdziwych realiów ich życia”.

Modlitwa

Zdaje się, że to właśnie ten fakt spowodował, że w ostatnich dniach ekipa Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu” odwiedziła dwa syryjskie miasta – Damaszek i Aleppo. Jednym z celów ich wyprawy było pokazanie pracy dziesięciu salezjanów w tej części globu. Ks. Romanowi Sikoniowi SDB i Michałowi Królowi jako wolontariusz towarzyszył Dariusz Malejonek.

Muzyk obszernie relacjonował wyjazd w swoich mediach społecznościowych. Właściwie w każdej korespondencji z Syrii apelował o modlitwę i za ofiary, i za oprawców. Co ciekawe, nie wszyscy te apele brali na serio, bo non stop dopytywali o to, jak konkretnie mogą pomóc w tej sytuacji Syryjczykom, jakby modlitwa była czymś niekonkretnym… Malejonek przekonuje, że modlitwa jest najważniejsza i bez niej nic nie da się zrobić. „Żadna pomoc humanitarna, żadna pomoc finansowa tego nie zmieni – najpierw przemiana serca, potem dopiero może być wszystko inne” – mówi muzyk i dodaje: „wierzymy, że – tak, jak mówił papież Franciszek – tylko modlitwa może zatrzymać ten rozlew krwi”.

Syryjczycy rzeczywiście apelują do świata o modlitwę. Ekipa SWM „Młodzi Światu” spotkała m.in. nastoletnią Ritę Basmajian, która brała udział w lipcu w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Wówczas bardzo popularna stała się jej krótka rozmowa z reporterem TVN24 Pawłem Łukasikiem, który zdziwiony dopytywał, czy rzeczywiście Syryjczycy od Polaków oczekują jedynie modlitwy.

Na facebookowym profilu SWM „Młodzi Światu” opublikowano także film z apelem o modlitwę za Syrię od Rand Metri, która złożyła swoje świadectwo w czasie wieczornego czuwania w Brzegach podczas Światowych Dni Młodzieży. Prośba młodej dziewczyny wpisuje się w akcję  HYPERLINK "https://www.facebook.com/hashtag/prayerchallenge?source=feed_text&story_id=10153804703661493" #prayerchallenge – modlitwę „Zdrowaś Maryjo” za ogarniętą wojną Syrię, którą zainicjowali ks. Roman Sikoń SDB i Michał Król z SWM „Młodzi Światu”.

Solidarność

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w porozumieniu z Konferencją Episkopatu Polski już po raz ósmy w drugą niedzielę listopada zorganizowało Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Ze względu na dramatyczną sytuację, podobnie jak miało to miejsce w 2010 roku, tegoroczny Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym ponownie był poświęcony sytuacji chrześcijan w Iraku.

Od czasu upadku reżimu Saddama Husajna w wyniku interwencji wojsk koalicyjnych w Iraku w 2003 roku sytuacja w tym kraju jest wciąż dramatyczna, a rząd nie jest w stanie zagwarantować swoim obywatelom bezpieczeństwa. Mówił o tym m.in. abp Baszar Warda z Irbilu w Iraku, który odwiedził Polskę na zaproszenie PKWP.

Irak stał się symbolem wojny z chrześcijanami – podkreślają przedstawiciele sekcji polskiej Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jak podaje PKWP, na przemoc ze strony fundamentalistów narażeni są członkowie mniejszości etnicznych i religijnych. Do zamachów dochodzi szczególnie podczas muzułmańskich świąt religijnych ze strony sunnitów i szyitów walczących między sobą o władzę.

Szczególnym „celem” są chrześcijanie, których liczba w ciągu ostatnich dziesięciu lat zmniejszyła się z prawie 1,5 mln do 250 tys. Chrześcijanie doświadczają ciągłych prób islamizacji. Wiele organizacji muzułmańskich domaga się od nich płacenia islamskiego podatku dla innowierców, tzw. „dżizji” oraz usiłuje narzucić chrześcijańskim kobietom rygorystyczne przepisy dotyczące sposobu ubierania się. Liczni, wysocy rangą duchowni muzułmańscy, domagają się ścisłego oddzielenia kobiet od mężczyzn na uczelniach.

Jak stwierdził katolicki arcybiskup Mosulu obrządku syryjskiego Georges Casmoussa, „80 % młodych ludzi zamierza opuścić kraj lub o tym marzy”. Biskup pomocniczy Shlemon Warduni z katolickiego patriarchatu chaldejskiego w Bagdadzie dodaje: „Emigracja niszczy naszą kulturę, naszą historię, naszą wiarę i życie członków naszych wspólnot. To groźna choroba zakaźna, której nie jesteśmy w stanie zaradzić”.

Wsparcie

„Statystyki są przerażające. Średnio co pięć minut ginie na świecie za wiarę chrześcijanin” – podają organizatorzy inicjatywy „Więcej niż 5 minut”, której celem jest realna pomoc chrześcijanom prześladowanym z powodu wiary. Młodzież ze wspólnoty Trójka działającej przy klasztorze Ojców Trynitarzy w Krakowie wierzy, że może to zmienić, dlatego:

1. Codziennie modli się i zachęca innych do modlitwy w intencji chrześcijan prześladowanych, widząc w tym prosty sposób na udzielenie im wsparcia. „Modlitwa jest dla nas również wyrazem miłości bliźniego i solidarności. Pomaga pamiętać” – przekonują.

2. Uwrażliwia innych na problem cierpienia chrześcijan z powodu wiary. Rozmawia o tym w swoich środowiskach: z bliskimi, przyjaciółmi i znajomymi z pracy czy szkoły. „Chcemy, aby inni dostrzegli w statystykach nie tylko liczby, ale życie i udrękę konkretnych osób” – mówią.

3. Zgodnie z duchem trynitarskim chce, aby modlitwa i słowa pociągały za sobą także czyny. Dlatego stara się pomagać represjonowanym chrześcijanom materialnie. W tym celu organizuje zbiórki pieniędzy. Ostatnio przygotowali silikonowe opaski na rękę z napisem WIĘCEJ NIŻ 5 MINUT. Całkowity dochód z nich zostanie przekazany na pomoc krzywdzonym chrześcijanom za pośrednictwem fundacji SIT (Międzynarodowa Solidarność Trynitarska, zobacz więcej na  HYPERLINK "http://l.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.sit-perseguidos.org%2F&h=NAQECEFIcAQGvRAqYGnD44suLV6X7GfFqo6FA6brMztHIkw&enc=AZMwUMfizUbswH5bqRfY1Q_ozfuD-vGvH-_j16oLZYDOLD9AoZ0T18yvI_KpepbDwkrPVBLQ21pkD0TEkPKUupqt2D9TMO5qxxv6fU8uL7FSvb_308BPY19O0HuUEGjWMRhU-WOTZrjSBD2m6aXYSG4_-F1s2rVj9lRbN7svDFYVl7StfuhfO7ZijfR9OSlIiFTHtToL_6c9_HFpYoE469cp&s=1" \t "_blank" www.sit-perseguidos.org).

„Razem możemy więcej. Przyłącz się!” – apeluje młodzież trynitarska i zachęca, by wspierać akcję, nabywając opaski za minimum 5 złotych. W sprawie opasek można pisać na adres:  HYPERLINK "mailto:domtrojcy@gmail.com" domtrojcy@gmail.com.

Nadzieja

Wspomniany na początku Raport Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie odnotowuje wyraźne pogorszenie sytuacji, gdy chodzi o przestrzeganie wolności religijnej w ciągu ostatnich dwóch lat. W tym kontekście wymienia m.in. Bangladesz, gdzie dochodzi do radykalizacji Islamu, oraz Sudan, gdzie aresztowano ministra ds. wyznań, a rząd bezprawnie konfiskuje ziemie należące do Kościoła. Przypomina też o masowej akcji niszczenia ponad 2 tys. krzyży na kościołach, jaka ma miejsce w Chinach i o co najmniej 3 tys. chrześcijan więzionych za swą wiarę w Erytrei. Wskazuje też na stosowanie przez władze Korei Północnej zasady zbiorowej odpowiedzialności. Przykładem tego może być zamordowanie tam ostatnio za posiadanie Biblii młodej kobiety, a następnie wymordowanie za to, jak je określono, „przestępstwo”, całej jej rodziny.

Kraje, w których sytuacja chrześcijan jest najgorsza i gdzie najbardziej zagrożona jest wolność religijna, to Arabia Saudyjska, Irak, Syria, Afganistan, Somalia, Nigeria i Korea Północna.

Nikt nie potrafi przewidzieć, co w najbliższej przyszłości stanie się z ziemią uznawaną za kolebkę chrześcijaństwa i z jej rdzennymi mieszkańcami w Iraku, ale – jak wskazuje Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie – naszą modlitwą i wsparciem materialnym możemy im pomóc przetrwać i zachować nadzieję na lepsze jutro.