PAMIĘTAJMY! - Jezus uczy nas kochać ludzi!

 

     Po ogłoszeniu państwa islamskiego wszyscy chrześcijanie zostali wezwani do konwersji na islam lub zapłacenia podatku, płaconego przez nie-muzułmanów żyjących na terenach islamskich. Jak poinformował w dramatycznym apelu patriarcha Babilonii obrządku chaldejskiego Louisa Raphaela I Sako, jedyną alternatywą dla wierzących w Chrystusa jest porzucenie swoich domów i udanie się na wygnanie tylko w ubraniu, które noszą na co dzień, bez zabierania jakiegokolwiek dobytku.

     „To, co my, jako ludzie wierzący w Europie możemy dać Irakijczykom, to nasza solidarność” – mówi ks. Waldemar Cisło szef sekcji polskiej papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Pierwszy solidarny

       Pierwszym solidarnym z prześladowanymi na Bliskim Wschodzie jest papież Franciszek. Nie tylko sam modli się i wzywa do modlitwy za prześladowanych chrześcijan wszystkich wierzących w Chrystusa, ale zapewnia także, że dołoży wszelkich starań, by ulżyć ich losowi. Taką obietnicę złożył m.in. w czasie telefonicznej rozmowy z ks. Behnamą Benoka – irackim kapłanem pracującym w obozie dla uchodźców w Ankawie. Ojciec święty odpowiedział na „List pisany łzami”, jaki od niego otrzymał. W korespondencji od irackiego kapłana był opis dramatycznej sytuacji, w jakiej znajdują się chrześcijanie, którzy musieli uciec przed islamistami z Mosulu.

     Papież Franciszek, aby wyrazić swą bliskość z tamtejszą ludnością, mianował kard. Fernando Filoniego swoim osobistym wysłannikiem do Iraku. Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów przekazał w imieniu papieża materialne wsparcie (milion dolarów) dla najbardziej potrzebujących, modlił się z wysiedlonymi chrześcijanami, spotkał się z jazydami, a także władzami Kurdystanu i Iraku. W czasie powrotu z apostolskiej podróży do Korei, ojciec święty ujawnił, że brana była pod uwagę możliwość jego wyjazdu do Iraku. Ciągle jest na to gotów.

Polacy Solidarni z Irakijczykami

       Kościół w Polsce 26 sierpnia, uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej ogłosił dniem modlitw za Kościół prześladowany na Bliskim Wschodzie. Prymas Polski na Jasnej Górze celebrował Eucharystię wraz z metropolitą Bagdadu abp. Jeanem Sleimanem. W kościołach w całej Polsce odprawiano Msze święte, wierni odmawiali różaniec oraz adorowali Najświętszy Sakrament, prosząc Boga o ustanie prześladowań na Bliskim Wschodzie. Oprócz modlitwy swoje wsparcie okazywali także przez datki przekazywane za pośrednictwem Caritas Polska i papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

     Dzięki zebranym wcześniej ofiarom Caritas Polska we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych specjalnym transportem lotniczym do Irbilu przesłała jako pomoc humanitarną: namioty, koce, środki spożywcze oraz artykuły pierwszej potrzeby o wartości blisko 70 tys. zł. Papieskie stowarzyszenie przeznaczyło na pomoc prześladowanym chrześcijanom już 200 tys. euro.

Solidarność w sieci

       Wyrazy solidarności z prześladowanymi w Iraku widać też w mediach społecznościowych. Reżyser Michał Kondrat z przyjaciółmi przeszczepił na rodzimy grunt włoską akcję „Powstrzymać natychmiast masakrę chrześcijan!”. Organizatorzy przedsięwzięcia apelują o kilka dni solidarności z prześladowanymi: „Zachęcamy, by do 10 września ustawić zdjęcie profilowe na Facebooku z napisem «Stop Christian massacre now!»”. Takie zdjęcia mają już m.in. aktorzy Radosław Pazura i Michał Chorosiński, dziennikarz Przemysław Babiarz czy Anna Golędzinowska, która zapoczątkowała tę akcję we Włoszech. W serwisie YouTube są także spoty promujące inicjatywę.

        Na facebookowych profilach Polaków pojawia się też często arabska litera nun, od słowa „nazara” (chrześcijański). W ten sposób oznaczane są frontowe ściany domów chrześcijan w Iraku. Kształt tej litery z własnych ciał ułożyli młodzi diecezji sandomierskiej przy okazji świętowania swojego Dnia Wspólnoty i 25-lecia Oazy w Tarnobrzegu. Z kolei jedna z krakowskich agencji reklamowych uruchomiła produkcję t-shirtów z nadrukiem tej arabskiej litery. Całkowity dochód ze sprzedaży koszulek agencja przeznaczy na rzecz stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

       Za pośrednictwem strony protestuj.pl można wysłać list do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz premiera rządu RP z apelem o podjęcia wszelkich możliwych starań w celu zatrzymania ludobójstwa na chrześcijanach w północnym Iraku.

Solidarność jest ekumeniczna

        Włoska misyjna agencja prasowa AsiaNews zaproponowała akcję „Adoptuj chrześcijanina z Mosulu”, mającą za zadanie materialne i duchowe wspieranie prześladowanych wyznawców Chrystusa w Iraku. Inicjatywę podchwycili polscy ewangelicy reformowani. Konsystorz tej niewielkiej wspólnoty, liczącej ponad 3,5 tys. wiernych, chce „zaadoptowania” choć jednej wygnanej rodziny chrześcijańskiej, której oprócz wsparcia duchowego przekazywana będzie pomoc finansowa. Włoska agencja wyliczyła, że aby zapewnić jednemu chrześcijaninowi w Mosulu miesięczne pożywienie, potrzeba 160 euro, w ciągu tygodnia – 40, a na jeden dzień – tylko 5 euro.

        Polscy protestanci na rzecz prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie organizują także koncerty. Cztery parafie luterańskie na terenie diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce zaprosiły chór i orkiestrę Gospelchor Warder & Band. Muzycy z Niemiec wystąpią we wrześniu w Szczyrku, Wiśle, Ustroniu i Jaworzu. Artyści koncerty dedykują prześladowanym chrześcijanom w Syrii i Iraku. W ich trakcie będzie można złożyć ofiarę dla prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

 

***

      Chrześcijanie w Iraku potrzebują naszej pomocy, ale dają też całemu Kościołowi wspaniałe świadectwo wierności. Mówił o tym kard. Philippe Barbarin, który z delegacją episkopatu Francji wrócił z Iraku. Wszyscy chrześcijanie zostali wygnani ze swoich domów w bardzo brutalny sposób. W meczetach ogłoszono, że za 48 godzin w Mosulu nie ma prawa znajdować się ani jeden wyznawca Chrystusa. „Chrześcijanie uciekali. Po drodze napotykali żołnierzy, którzy pytali o ich wiarę. Wszyscy przyznawali się do Chrystusa. Nikt nie wyparł się wiary” – mówił w Radiu Watykańskim francuski hierarcha.

 

Spoty:

https://www.youtube.com/watch?v=WivPGd2esN0&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=GiHH2NCWpuQ