Papieskie urodziny

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. Od tego czasu minęło właśnie 80 lat. Papieska urodzinowa sobota nieznacznie różniła się od pozostałych watykańskich sobót.

Urodziny bez pompy

Ojciec Święty rano celebrował Mszę św. w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego. Nawiązując do Ewangelii z dnia, która opisuje genealogię Jezusa, zachęcił w homilii, abyśmy się na chwilę zatrzymali i powspominali, spoglądając wstecz.

Franciszek stwierdził, że spoglądając za siebie, możemy zauważyć piękno naszej drogi i wierną obecność na niej Pana, ale także i grzech. Jezus jest jednak z nami i wyciąga rękę, aby nas podnieść. „I takie jest życie chrześcijanina. Iść naprzód, na ostateczne spotkanie. Niech ta droga tak intensywna w czujnym oczekiwaniu na przyjście Pana nigdy nie pozbawi nas łaski pamięci, spojrzenia wstecz, by zobaczyć to wszystko, co Pan zrobił dla nas, dla Kościoła w całej historii zbawienia. Wtedy zrozumiemy, dlaczego Kościół daje nam dziś do przeczytania genealogię Jezusa, która wydaje się być trochę nudnawa, jest to jednak historia Boga, który zechciał iść ze swoim ludem i na końcu stał się człowiekiem, jak każdy z nas” – mówił Ojciec Święty.

Na zakończenie mszy Franciszek podziękował kardynałom za życzenia i obecność. Dodał, że w tych dniach szczególnie przychodzi mu do głowy jedno słowo: „starość”. „Kiedy jednak ktoś widzi starość jako etap życia, który jest po to, by dawać radość, mądrość, nadzieję, zaczyna żyć od nowa” – podkreślił.

80. urodziny Ojca Świętego to normalny dzień pracy dla Franciszka. Papież w sobotę przyjął na audiencji prezydent Malty Marie-Louise Coleiro Preca, a także spotkał się z członkami wspólnoty Nomadelfia. Wieczorem w Watykanie odbył się dobroczynny koncert, z którego dochód zostanie przeznaczony na wsparcie jedynego szpitala pediatrycznego działającego w Republice Środkowoafrykańskiej oraz na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w środkowych Włoszech. Zaśpiewała na nim gwiazda włoskiej estrady Claudio Baglioni. Hasłem tej inicjatywy był tytuł jednego z jego przebojów „Avrai”. Papież Franciszek nie pojawił się na koncercie osobiście, ale do uczestników skierował specjalne wideo-przesłanie.

Życzenia ze świata…

Urodzinowe śniadanie Franciszek zjadł z bezdomnymi, którzy wraz z życzeniami ofiarowali mu bukiety słoneczników. Przyszli oni do Domu św. Marty wraz z papieskim jałmużnikiem, abp. Konradem Krajewskim. Wybrał on ośmioro bezdomnych (dwie kobiety i sześciu mężczyzn pochodzących z Włoch, Mołdawii, Rumunii i Peru) z grupy osób stojących w kolejce do prysznicy mieszczących się przy Placu św. Piotra. Franciszek najpierw się z nimi pomodlił w kaplicy, a następnie zaprosił do wspólnego stołu i z każdym rozmawiał. Na zakończenie ofiarował im w prezencie tradycyjne argentyńskie słodycze. Specjalne dary, w tym m.in. torty z okazji papieskich urodzin otrzymali w sobotę podopieczni wszystkich rzymskich jadłodajni.

Urodzinowe życzenia papieżowi złożyło także sześćdziesięciu więźniów z Padwy. Było to możliwe dzięki połączeniu internetowemu. Papież ze swej rezydencji w Watykanie przez smartphona rozmawiał po południu z osadzonymi i ich opiekunami, a ci nie tylko go słyszeli, ale i oglądali na specjalnie zamontowanym ekranie. Więźniowie napisali do papieża urodzinowy list, który odczytał jeden z nich: „Dzisiaj zebrali się tutaj twoi przyjaciele, by powiedzieć, że jesteś dla nas darem pomagającym nam przetrwać w trudnych chwilach zwątpienia. Bóg pragnie zamieszkać pośród nas, ale by to uczynić, potrzebuje ludzi prawdziwie żyjących Ewangelią”. Osadzeni zapewnili Franciszka, że będą się za niego wytrwale modlić. Udzielając swego błogosławieństwa, Ojciec Święty przypomniał, że nadzieja nigdy nie zawodzi. „Kiedy przeżywasz ciemność i widzisz przed sobą tylko mury, uchwyć się nadziei, bo ona jest w stanie obalić wszelkie przeszkody” – zachęcał Franciszek więźniów i pracowników zakładu karnego w Padwie.

Ks. José Maria Di Paola, który przez wiele lat współpracował z kard. Bergoglio w faweli leżącej na peryferiach argentyńskiej stolicy zwraca uwagę, że Franciszek nie lubi obchodzić swoich urodzin. W Buenos Aires nigdy nie był to dzień szczególnie ważny. „Pamiętam jak dzieci i młodzież z naszej szkoły rzemiosła myślały o jakimś prezencie dla niego, wiedząc, że i tak odda go potem komuś innemu. Nie liczył się jednak sam prezent, ale to, że nie został kupiony, tylko wykonany własnymi rękami przez dzieci, pełen ich miłości. Dzieci zrobiły artystyczny witraż przedstawiający Matkę Teresę z Kalkuty. Bardzo mu się spodobał! Trafił potem do jakiejś kaplicy. Myślę, że dla Franciszka liczy się właśnie to, żeby prezent był świadectwem zaangażowania i wysiłku, tak jak u tych dzieci. Dzięki temu zrozumiał on wówczas, jak bardzo kochają one Kościół. Także dziś mamy dla papieża prezent: jest nim nasza modlitwa. Ludzie z faweli bardzo go kochają” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. José Maria Di Paola.

… i z Polski

Życzenia dla Franciszka napływały z całego świata miedzy innymi za pomocą specjalnego adresu internetowego, poprzez który można je było składać także po polsku: PapiezFranciszek80@vatican.va. W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w Polsce życzenia papieżowi złożył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki. Życzył, aby każdy dzień pełnienia misji Biskupa Rzymu i Pasterza Kościoła powszechnego wypełniony był odkrywaniem wielkich dzieł Bożych, których nasz Pan dokonuje w historii społeczeństw oraz w osobistej historii każdego z nas.

Stronę  HYPERLINK "http://www.Franciszek80.pl/" www.Franciszek80.pl, na której można było składać urodzinowe życzenia dla Ojca Świętego uruchomiło także krakowskie wydawnictwo Znak. Życzenia Jubilatowi obiecała przekazać Elisabetta Piqué – argentyńska dziennikarka i autorka wydanej niedawno biografii „Franciszek. Życie i rewolucja”.

Oprócz tradycyjnych życzeń zdrowia i Bożego błogosławieństwa pojawiły się także bardzo oryginalne. Niektóre przy okazji diagnozowały aktualną sytuację świata i Kościoła. „Kochany Papieżu, Twój urząd, to ogromna odpowiedzialność, dlatego życzę Ci siły, odwagi i światła Ducha Świętego. W czasach, w których przyszło nam żyć, staliśmy się obiektem kpin osób niewierzących, którzy mówią, że katolicy są obłudni i fałszywi. Zasługujemy na tę opinię. Modernizm religijny doprowadził, że już każdy uważa się za „dobrego”. Ale według czyich standardów? Świat się zmienia, ale Bóg zawsze jest ten sam. Proszę Cię, Ojcze Święty, abyś poprowadził Kościół na powrót do tradycji. Wielu się to nie spodoba i odejdą – zrobią to dobrowolnie i z pełną świadomością konsekwencji. Ale przecież nie o ilość chodzi, tylko o jakość. Jeśli kiedyś zechcą wrócić, w Kościele odnajdą jasne drogowskazy do Nieba. Obyśmy wszyscy mogli kiedyś spotkać się w szczęśliwości wiecznej” – napisała Matylda Dencikowska.

W niektórych życzeniach można było doszukać się palety cech papieża Franciszka, które są ważne dla wiernych. Maria Grum napisała: „Drogi Ojcze św., aby Twoja prostota i radość życia zawsze otwierała serca ludzi na dobroć i miłość Bożą, promieniuj dalej uśmiechem, abyśmy każdego ranka z nowymi siłami pokonywali meandry życia, a w każdej chwili życia dostrzegali cud życia. Niech Cię Najświętsza Panienka ma w swojej opiece i Pan Jezus, a Pan Bóg błogosławi na drodze apostolskiej posługi”.

Natalia i Paweł z dziećmi: Adelą, Michałem oraz Emilią: „Ojcze Święty, życzę Ci, abyś zawsze był taki jak dziś – prosty, zwyczajny, a przez to mocny i wielki. Błogosławieństwa Bożego oraz opieki Maryi na każdy nowy dzień”. Gosia Gardocka dodała: „Światu jest potrzebny tak prostolinijny, bezpośredni, uczciwy i empatyczny papież, jakim jesteś Ty. Dla mnie jesteś wzorem dla wszystkich biskupów i księży!”.

Strona do składania życzeń urodzinowych papieżowi Franciszkowi stała się także okazją do wielu podziękowań za pielgrzymkę do Polski i ŚDM. „Kochany Ojcze Święty! Dziękujemy za każde słowo, które umacnia i prowadzi nas każdego dnia. Dziękujemy też za Światowe Dni Młodzieży w Krakowie – to było piękne przeżycie, w jakim uczestniczyliśmy. Z okazji Twoich urodzin życzymy Ci Ojcze Święty wielu łask Bożych, darów Ducha Świętego” – życzy rodzina Zdechlikiewicz.

Poza indywidualnymi życzeniami pojawiły się także zbiorowe, jak chociażby od uczniów 1 B ZSZ nr 3 w Mielcu: „Z wielką radością składamy Ojcu Świętemu najserdeczniejsze życzenia urodzinowe. Pragniemy przekazać Waszej Świątobliwości najserdeczniejsze życzenia zdrowia i siły duchowej. Niech wizja pokoju i pojednania, którym Wasza Świętobliwość służy całemu światu, będzie zawsze źródłem mocy inspiracji dla dalszych przedsięwzięć. Z głębi serca życzymy wielu kolejnych lat niesienia światu orędzia pokoju, miłości oraz siły w pełnieniu apostolskiej misji przewodnictwa Kościołowi” albo te od Parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu: „Drogi Ojcze Święty! Uczestnicy rorat z parafii Kolegiackiej w Sieradzu, którzy „wstali z kanapy” w myśl słów Ojca Świętego na Mszę Świętą roratnią o szóstej rano, życzą zdrowia, uśmiechu, długich lat życia z racji osiemdziesiątych urodzin drogiego nam Papieża. Pozdrawiamy!”.

Były także życzenia, które miały charakter prawdziwego świadectwa. Tadeusz Piwiński: „Ojcze Franciszku! Dziękuję Ci że jesteś!!! Przywróciłeś mi wiarę, bardzo chciałbym Cię zobaczyć, bo pokazujesz mi Chrystusa. Życzę Ci dużo siły i mocy Bożej w dalszym posługiwaniu! Kocham Cię bardzo!!”. Edyta Kulesza: „Ojcze Święty, Tobie zawdzięczam to, że znów uwierzyłam, Tobie dziękuję za to szczęście i życzę wielu jeszcze lat w zdrowiu, abyśmy my, którzy kiedyś zwątpiliśmy, mieli długo jeszcze tak światłego pasterza. Oprócz zdrowia życzę także tego, abyś Ojcze Święty nadal pozostał tym zwyczajnym człowiekiem, którym jesteś od zawsze. Niech Duch Święty zawsze czuwa nad Twoim dziełem, a łaska boska na zawsze z Tobą pozostanie”.

A czego ja życzę papieżowi Franciszkowi?