Św. Maksymilian Kolbe patronem startup-ów?

 

Już koło tysiąca osób podpisało się pod petycją, którą pomysłodawcy planują wręczyć Ojcu Świętemu podczas Światowych Dni Młodzieży.

Św. Maksymilian znany jest głównie ze swojej bohaterskiej śmierci w Auschwitz, gdzie oddał życie za nieznanego mu więźnia. Petycja zwraca uwagę na fakt, że był on również charyzmatycznym przywódcą i przedsiębiorcą, który planował nawet loty w kosmos.

„Pamiętamy go także jako błyskotliwego przedsiębiorcę, wydawcę, publicystę i sprawnego zarządcę, który bezkompromisowo podążał za swoją pasją. W ciągu kilku lat osiągnął niespotykaną dynamikę rozwoju swoich przedsięwzięć, bijąc ówczesne (a nawet dzisiejsze) rekordy zasięgów, nakładów, a wszystko to z wykorzystaniem najnowocześniejszych ówczesnych technologii” – czytamy w petycji.

Inicjatorem petycji jest przedsiębiorca i fundraiser Maciej Gnyszka. Maksymiliana poznał w szkole podstawowej. „Któregoś dnia zwróciłem uwagę na wiszący w sali obraz, przedstawiający wychudzonego mężczyznę w okularach i narzuconym na ramię pasiaku. Zaintrygował mnie, więc poprosiłem księdza, aby mi opowiedział o tym człowieku” – mówi Gnyszka. Od tamtej pory ojciec Kolbe towarzyszył mu w życiu. Dużo na jego temat czytał, szczególnie o tym, jak stworzył Niepokalanów i rozwinął go w prężnie działający klasztor, na kształt przedsiębiorstwa. A kiedy kilka lat temu jego żona była w ciąży, święty Maksymilian wymodlił dla nich mały cud.

„Zdrowie naszego synka było zagrożone, lekarze nie potrafili dać nam gwarancji, że wszystko będzie dobrze. Akurat trwał Rok Kolbiański, więc nie czekałem, tylko prosiłem świętego Maksymiliana o wsparcie i wstawiennictwo u Boga. To była swoista umowa sponsorska – obiecałem, że syn otrzyma po świętym imię. I Maksio się urodził, będąc żywym świadectwem łaski, jaką zostaliśmy przez Boga obdarzeni za wstawiennictwem świętego Maksymiliana” – wyznaje przedsiębiorca, który na swoim blogu zadeklarował, że przez 2016 rok będzie w ramach lektury duchowej czytał pisma świętego Maksymiliana Kolbego. Ale pomysł, aby na tym nie poprzestać, zakiełkował w jego głowie jeszcze w wakacje. „Święty Maksymilian to przecież najlepszy pośrednik dla przedsiębiorców, którzy chcą modlić się o pieniądze, aby za ich pomocą zmieniać świat na lepsze. Zakonne życie wzbogacił zapałem i pomysłowością, jakie ciężko obecnie znaleźć u jakiegokolwiek biznesmena” – mówi Gnyszka, który podkreśla, że przed wojną ojciec Kolbe dawał codziennie świadectwo swojej przedsiębiorczości i życiowej zaradności. 

„Od początku życia w zakonie kombinował. Był wynalazcą, który wprowadzał nowinki techniczne do powszechnego użycia – stworzył jedną z pierwszych stacji radiowych o zasięgu niemal ogólnopolskim oraz myślał nad stworzeniem w przyszłości własnego kanału telewizyjnego. Był wydawcą, drukarzem i publicystą w jednej osobie, jednocześnie pozostawał świetnym liderem, dzięki czemu skutecznie wciągał swoich braci i świeckich w realizację pomysłów. Działał nie tylko w Polsce, ale także w Azji, z godną podziwu odwagą i dalekowzrocznością. Nawet w trakcie okupacji nie przestawał być aktywny, tylko wciąż tworzył nowe zajęcia i miejsca pracy dla osób, szukających schronienia w podlegającym mu Niepokalanowie” – wylicza przedsiębiorca i retorycznie pyta: jak tu nie prosić o pomoc takiego patrona?

W akcję zaangażowali się liczni przedstawiciele polskiego biznesu, mediów, sztuki i polityki. Są wśród nich m.in. wiceprezydent Łodzi Ireneusz Jabłoński, aktor Marcin Kwaśny, założyciel Brand24 Michał Sadowski, Katarzyna Wierzbowska z Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet czy Szymon Pawlica, prezes Vintom. Pawlica sam o sobie mówi, że jest wspólnikiem św. Maksymiliana. Na początku swojego małżeństwa, wybrali się z żoną do Niepokalanowa na małą pielgrzymkę. Zwiedzając tamtejsze muzeum, trafił na planszę, na której pokazano wszystkie inicjatywy św. Maksymiliana. „Przyglądałem się jakiś czas i coraz bardziej do mnie docierało, jak niezwykłym był przedsiębiorcą. Wszystkie techniki i mechanizmy, jakie stosował, wyprzedzały swoje czasy o co najmniej dwie dekady. W przedwojennej Polsce uzyskał, obecnie nieosiągalny, nakład 1,5 miliona egzemplarzy czasopisma. A wszystko to robił sam, od podstaw. Przecierał drogę innym” – mówi Pawlica.

W momencie, kiedy szef Vintom zrozumiał, jak niezwykłym człowiekiem jest Maksymilian Kolbe, jak łączył duchowość i niezwykłą organizację pracy – poczuł z nim pewną duchową więź. I już wkrótce nadarzyła się okazja, żeby sprawdzić, czy jest to obustronna relacja. „Przy prowadzeniu pierwszej firmy popełniłem sporo błędów. Zacząłem mieć wątpliwości, czy zakładać drugie przedsiębiorstwo, ale postanowiłem zawierzyć je św. Maksymilianowi. Chociaż „zawierzyć”, to nie do końca precyzyjne słowo – zawiązałem z nim relację jak ze wspólnikiem” – wspomina. – „Ja zakładam firmę jako żywy pomnik dla ciebie, a ty pomagasz mi ją rozwijać” – tak to mniej więcej wyglądało. Nie czekałem długo. Efekty, jakie osiągamy po roku działalności, przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Widać w tym rękę św. Maksymiliana” – wyznaje Pawlica, który od początku czuł, że św. Maksymilian jako patron przedsiębiorców to właściwy człowiek na właściwym miejscu. 

Inicjatorzy petycji w sprawie ustanowienia św. Maksymiliana Marii Kolbe patronem przedsiębiorców i startupów zaznaczają, że są osobami różnych wyznań, mają różne poglądy, ale łączy ich jedno – szacunek dla ludzi z wizją, przedsiębiorców. „Zgodnie uważamy, że spektakularne dokonania i sylwetka św. Maksymiliana Marii Kolbego powinny być dla wielu przedsiębiorców wzorem i inspiracją w pracy” – podkreślają w petycji.

„Módlmy się o pieniądze”, to wezwanie, które towarzyszy nam podczas całego projektu – mówi Maciej Gnyszka. – Chcemy, aby polskie przedsiębiorstwa rozwijały się równie dynamicznie co dzieła św. Maksymiliana, a przy tym funkcjonowały w duchu chrześcijańskiej etyki i zmieniały świat na lepsze. Pokazujemy, że biznes to też przestrzeń do rozwoju duchowego i budowania wzajemnego zaufania, a nie tylko konkurencji” – dodaje polski przedsiębiorca.

Pełny tekst petycji do papieża Franciszka znajduje się na stronie  HYPERLINK "http://www.startupnamaxa.pl/" \t "_blank" StartupNaMaxa.pl.