Jerzy Trela jako Bóg, Adam Woronowicz w roli Jezusa Chrystusa, Krystyna Janda, Małgorzata Kożuchowska i Wojciech Malajkat jako narratorzy kolejno Ewangelii wg św. Mateusza, św. Jana i Apokalipsy. To tylko nieliczni z plejady polskich gwiazd małego i dużego ekranu a także licznego grona amatorów. Do projektu „BIBLIA AUDIO superprodukcja” zostanie zaangażowanych łączni około 300 aktorów.

To nie będzie zwykły audiobook

Próby stworzenia tego wyjątkowego projektu podjął się Krzysztof Czeczot, producent i reżyser najlepszych polskich audiobooków - superprodukcji takich jak „Krzyżacy”, „Gra o Tron”, „Ojciec Chrzestny”, „Jan Karski”, „Karaluchy” czy „Blade Runner”. 

BIBLIA AUDIO powstanie z trzech głównych powodów. „Po pierwsze nasza inicjatywa ma wymiar kulturalny, edukacyjny i społeczny. Ludzie jednoczą się wokół idei, w które wierzą, dlatego chcemy dać każdemu szansę na bycie częścią tego projektu. Czy to poprzez wpłacenie dowolnej kwoty na bibliaaudio.pl czy też poprzez uczestnictwo w samych nagraniach, bo taką możliwość również zaproponujemy” – mówi Czeczot.

Po drugie projekt ma być zachętą do poznania całej biblijnej opowieści przez tych, którzy jej nie znają, a ci, którzy znają Pismo Święte doskonale będą mogli odkryć je na nowo. „Po trzecie: Biblia w cyfrowej postaci, zrealizowana na niespotykaną wcześniej skalę oraz przy udziale tak wielu aktorów, realizatorów, muzyków, a także zwykłych ludzi, to nasz wkład w kulturę dla przyszłych pokoleń – swego rodzaju cyfrowy pomnik z okazji 1050 - lecia chrztu Polski” – mówi Czeczot.

Jak przekonują pomysłodawcy projektu „BIBLIA AUDIO superprodukcja”, sposób realizacji różni się od koncepcji zwykłego audiobooka. Zostanie do niego skomponowana oryginalna muzyka, a poszczególne utwory zarejestrowane zostaną przez filharmoników. Do udziału w nagraniach zostaną zaproszeni ludzie, którzy na co dzień nie zajmują się profesjonalną działalnością artystyczną. 140 Psalmów zostanie skomponowanych i wykonanych przez te osoby, które będą chciały dołączyć do projektu i spełnią wymagania artystyczne zaproponowane przez producenta. Pozostałe 10 Psalmów wykonają profesjonalni muzycy: m.in Stanisława Soyka, czy chór Cracow Singres. „Takie połączenie i współpraca amatorów z profesjonalistami powoduje, że projekt BIBLIA AUDIO stanie się nie tylko wydarzeniem kulturalnym, ale również społecznym” – przekonują pomysłodawcy.

Wymiar społeczny

W połowie kwietnia ruszyła zbiórka crowdfundingowa podzielona na kilka etapów. Z sukcesem udało się odblokować pierwszy próg o wartości 200 000 złotych. Za zebrane pieniądze zostanie przygotowana dźwiękowa adaptacja Nowego Testamentu.

„Cieszę się, że możemy rozpocząć pracę nad dźwiękową adaptacją Nowego Testamentu. Chcemy zdążyć i zakończyć nasze prace na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się pod koniec lipca. Odblokowanie pierwszego progu to duży sukces, ale nadal zbieramy pieniądze na realizację Starego Testamentu, który jest czterokrotnie większy niż Nowy Testament. W dalszej kolejności chcielibyśmy móc zrealizować Pięcioksiąg Mojżesza, czyli pierwszą część Starego Testamentu, w której przedstawiono m.in. akt stworzenia świata i człowieka. W tej części ukazano także, jak Bóg wyzwolił Izraelitów z niewoli, zsyłając na Egipt i faraona plagi. Wierzę, że dzięki wsparciu będzie to możliwe” – komentuje Krzysztof Czeczot, reżyser i producent „BIBLII AUDIO superprodukcji”.

Nowy Testament uda się zrealizować dzięki osobom, które wsparły projekt na Wspieram.to oraz pomocy partnera technologicznego – Orange Polska. „Orange Polska jest partnerem technologicznym Światowych Dni Młodzieży. W ramach tego projektu w naturalny sposób w obszarze naszych zainteresowań pojawiła się najpopularniejsza księga w dziejach ludzkości, czyli Biblia. Pomysł Krzysztofa Czeczota doskonale wpisał się w nasze kompetencje – cyfrowa adaptacja Biblii stworzona po raz pierwszy w historii z takim rozmachem, a na dodatek dostępna online dla wszystkich i  za darmo. Jesteśmy dumni, że możemy wziąć udział w tak ogromnym przedsięwzięciu” – komentuje Paweł Patkowski, Dyrektor Wykonawczy ds. Marki i Komunikacji Marketingowej Orange Polska.

Blisko 2 lata i 2 mln zł i ok. 100 płyt CD

Po zakończeniu nagrań BIBLIA AUDIO będzie dostępna bezpłatnie, do odsłuchania na stronie bibliaaudio.pl oraz do pobrania w formie plików mp3. Ale jak mówią pomysłodawcy przedsięwzięcia, ostateczny termin udostępnienia nagrania oraz tempo produkcji będą zależały w dużej mierze od środków zgromadzonych w ramach zbiórki crowdfundingowej oraz od wsparcia uzyskanego od sponsorów. 

Organizatorzy przewidują, że na realizację całej Biblii potrzebne będą blisko 2 mln zł. Pod warunkiem zgromadzenia wystarczających środków, zakończenie realizacji projektu (całego Starego i Nowego Testamentu) przewidywane jest na Święta Bożego Narodzenia 2017 roku.

Planowane są dwa płytowe wydawnictwa BIBLII AUDIO: pliki mp3 na 15 płytach (dźwięk skompresowany) oraz CD audio (dźwięk bez kompresji mechanicznej) na ok. 100 płytach.

Jak zaznaczają pomysłodawcy, cały projekt nie jest inicjatywą związaną z Kościołem katolickim. „Nie oznacza to jednak, że robimy coś wbrew Kościołowi – otrzymaliśmy od abp. Stanisława Gądeckiego pasterskie błogosławieństwo dla tego projektu. Nie prosiliśmy jednak władz Kościoła katolickiego o jakiekolwiek wsparcie finansowe, gdyż chcemy ten projekt oprzeć przede wszystkich na ludziach, którzy będą mogli go wspierać z różnych powodów, nie tylko związanych z wiarą” – przekonują organizatorzy.

Partnerami produkcji są ZAiKS i Wydawnictwo Pallottinum. W nagraniach zostanie wykorzystana Biblia Tysiąclecia, tłumaczenie z 1965 roku.

***

W ramach podziękowań za wsparcie projektu 18 lipca odbędzie się koncert BIBLIA AUDIO LIVE z udziałem aktorów i amatorów czytających fragmenty na żywo, z graną na żywo muzyką oraz efektami dźwiękowymi dolby surround. Koncert odbędzie się Warszawskim Multikinie. „Sala kinowa pozwoli uzyskać idealny dźwięk przestrzenny i pozwoli poczuć atmosferę opowiadanych historii” – zapowiadają organizatorzy.