Historia i Wiara - 2016-04-19, (audio)

W dzisiejszym odcinku zajmiemy się kwestiami polityczno-religijnymi w dwóch ważnych europejskich krajach. Powiemy o wojnach religijnych we Francji, kiedy to hugenoci rywalizowali z katolikami o wpływy i władzę. 

Doprowadziło to do przelewu krwi, tworzenia dalszych podziałów i tragedii setek tysięcy ludzi. W Anglii z kolei różne pomysły na kierowanie państwem i kościołem anglikańskim doprowadziło do równie krwawej (również krwią królewską) rewolucji co wojny religijne we Francji oraz do jedynego w historii Anglii skutecznego zamachu stanu i obalenia monarchii.

Kolejnym tematem będzie bitwa pod Raszynem, która pomimo tego, że pozostała nierozstrzygnięta – wpłynęła na rozszerzenie terytorium Księstwa Warszawskiego w 1809 roku. Księstwa, które było quasipaństwem, nadzieją – płonną – na niepodległość.

Przywołamy postać papieża Leona XIII – pierwszego nowoczesnego papieża, „papieża robotników”, który niestrudzenie realizował swoje zawołanie, żeby wszystko odnowić w Chrystusie.

Komuniści oprócz rządu dusz pragnęli również zdobyć rządy nad portfelami i własnością Polaków. W dużej mierze im się to udało. Opowiem Państwu o zbrodniczym „skoku na kasę”, którego pod pozorem „uspołeczniania” handlu wykonał komunistyczny rząd na przełomie lat 40 i 50.

Dzisiejszym świętym jest święty Wojciech, którego szczególnie przedstawiać nie trzeba, ale garść faktów z jego bujnej historii życia warto znać!

Zapraszam do słuchania!

Piotr Patejuk