Historia i Wiara, 2015-11-03 (audio)

Błogosławiony Jan Duns Szkot, człowiek średniowiecza, naukowiec, filozof, teolog, nauczyciel i wychowawca. Jest on zaprzeczeniem tezy o „ciemnym średniowieczu”, błogosławionym, który dowodził niepokalanego poczęcia na 500 lat przed przyjęciem tego dogmatu.

Średniowiecze to również okres, w którym Polska wzbija się na wyżyny dyplomacji i potęgi w regionie za panowania króla kontrowersyjnego moralnie, wielkiego politycznie – syna Władysława Łokietka – Kazimierza Wielkiego.

Kolejna rocznica wystąpienia Marcina Lutra to dobry czas na przybliżenie historii tej postaci i całej reformacji. Dziś jesteśmy wezwani do modlitwy o jedność chrześcijan oraz do wynagradzania Bogu za grzech podziału.

W XX wieku, po krwawej I wojnie światowej narodziła się idea budowy Grobu Nieznanego Żołnierza. W tygodniu zadusznym pochylamy się nad tymi, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę, za tymi, których nazwiska zostały zatarte przez kurz bitewny. Dziś, w dobie globalizacji, patriotyzm jest nam potrzebny, aby przybliżać się do Boga przez miłość Ojczyzny.

Zbigniew Herbert to wielki, niedoceniony i jeszcze nie do końca odkryty tytan poezji. W swoich wierszach oddawał emocje, których posiadania nie byliśmy świadomi. W krótkim życiorysie przedstawiamy jego pęd ku poznaniu, ku odkryciom, ku zgłębieniu tego, czego do końca się zgłębić nie da.

Zaprasza Piotr Patejuk.