Historia i wiara, 2016-02-16 (audio)

Wielkie Księstwo Litewskie to państwo, które przez wiele wieków było w unii z Polską i zawdzięcza swoją chrystianizację właśnie naszemu krajowi. Wokół chrystianizacji tego ostatniego pogańskiego kraju w Europie narosło wiele mitów. W dzisiejszym odcinku zajmiemy się tymi mitami i całym kontekstem tego wydarzenia.

Manifest komunistyczny powstał w 1848. Napisało go dwóch Niemców - Karol Marx i Fryderyk Engels. Jest to jeden z tych dokumentów, które zaważyły na losach Świata. Opowiemy sobie o jego recepcji w dzisiejszych czasach, jego konsekwencjach dla współczesności.

14 lutego 1942 roku powstała Armia Krajowa. Największa konspiracyjna formacja zbrojna czasów drugiej wojny światowej. Jej istnienie jest dowodem na motywację i ogromne zdolności organizacyjne Narodu Polskiego i jego elit, które później były tak bezlitośnie i brutalnie niszczone przez nieprzyjaciół.

Okrągły stół to wydarzenie niezwykle kontrowersyjne, które ustawiło polską scenę polityczną na kolejne ćwierć wieku. Wokół niego narosło wiele relacji i przekazów, również tych artystycznych. Zajmiemy się kontekstem historycznym i społecznym oraz trochę pospekulujemy.

Ostatnim, jak zwykle, tematem są bł. Hiacynta i Franciszek Marto, pastuszkowie z Fatimy, mali sekretarze i orędownicy Maryi. Opowiemy o tym jakimi ludźmi byli, jakie historie za nimi stały i jak dzisiaj są odbierani.