Historia i Wiara, 2016-03-08 (audio)

Średniowiecze to źródło państwa polskiego, to czas w którym rodzą się zwyczaje i tradycje. Wielką gościnnością wykazał się w 1000 roku Bolesław Chrobry, który przyjął cesarza wielkiej idei, wizjonera Ottona III przy grobie Świętego Wojciecha w Gnieźnie. Było to uznanie Polski za równoprawnego członka łacińskiej wspólnoty.

Kolejnym tematem będzie tajemniczy ikonoklazm, obrazoburstwo. Był to nurt we wschodnim chrześcijaństwie w VIII/IX wieku. Dlaczego obrazy mogły być złe dowiemy się w audycji.

Kolejna wielka postać polskiego średniowiecza to Jadwiga Andegaweńska, święta królowa, która swoim życiem udowadniała, że wielkość człowieka to nie pieniądze i zaszczyty, ale miłosierdzie względem drugiego człowieka.

Związek Pruski to dowód na to, że Polska była atrakcyjna dla niemieckich przecież z pochodzenia mieszczan i rycerstwa. Jego powstanie to bezpośrednia przyczyna wojny trzynastoletniej.

Powstanie krakowskie, beznadziejny, dziewięciodniowy zryw, który doprowadził do kolejnych podziałów na emigracji i w kraju i niepotrzebnego przelewu krwi.

Święty Dominik Savio, kolejny młody święty, który jest dowodem na to, że najlepszą drogą do Boga jest normalność i pasja do życia. Ten uczeń św. Jana Bosco powinien być patronem nie tylko młodych!

Zapraszają Piotr Patejuk i Grzegorz Kasjaniuk