Historia i Wiara, 2016-04-05, (audio)

W dzisiejszym odcinku wiele tematów ze średniowiecza. Rozpoczniemy opisywanie historii od Kodeksu Justyniana, największego pomnika prawa wczesnego średniowiecza, który dał podwaliny pod zrozumienie prawa rzymskiego oraz tego wybitnego cesarza.

Kolejny temat to reformy i rządy Karola Wielkiego, jednego z najwybitniejszych, jeśli nie najwybitniejszego, władcy w historii Europy. Karol Wielki dokonał wielkiej restrukturyzacji odziedziczonego państwa. Jak to się stało? Zapraszam do audycji!

Bitwa pod Legnicą zatrzymała proces jednoczenia Polski na kilkadziesiąt lat. Armie Batu-chana po zwycięstwie pod Legnicą zawróciły na Ruś. Jak przebiegła ta bitwa, dlaczego historycy nadal się o nią spierają, kto brał w niej udział? Niewątpliwie była to jedna z ważniejszych odsłon historii Polski, która miała na nią przemożny wpływ.

Powstanie Kościuszkowskie było ostatnim, które wybuchło w niepodległej jeszcze I Rzeczypospolitej i zakończyło się klęską. O cieniach i blaskach Kościuszki, o podziałach na polskiej scenie politycznej. Jak przebiegało powstanie, czy była szansa na zaangażowanie się rewolucyjnej Francji. Jak to się stało, że powstanie upadło? Zachęcam do słuchania!

Ludobójstwo w Rwandzie to temat bardzo bolesny do dzisiaj. To karta hańby dla społeczności międzynarodowej, świadectwo piłatowego umycia rąk, pozostawienia Rwandy samej sobie po wiekach kolonializmu. Jest tam też polski ślad, bardzo smutny.

Święty Izydor z Sewilli – patron Internetu – jest naszym dzisiejszym patronem. Ten wielki kaznodzieja jest jednym z większych świętych. Dowiedzmy się o nim trochę więcej!