Uczestnicy konferencji mieli okazję dowiedzieć się, jak traktować siebie samego z empatią, by móc potem w taki sposób traktować bliskie osoby; jak bez oceniania można przekazywać informacje o tym, jak widzi i odbiera się rzeczywistość rodzinną, szkolną i społeczną. W czasie konferencji można było poznać trzy kroki do lepszego rozumienia tego, co dzieje się z nastolatkiem w domu i w szkole oraz system otwartych dialogów, który wspiera dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym.

Konferencję otworzyło wystąpienie Agaty Olszak-Szymuli zatytułowane „Mów do siebie czulej – empatia wobec krytyka wewnętrznego”. Następnie o budowaniu porozumienia zamiast etykietek, wydawania ocen i szufladkowania innych mówiła Iza Szczepaniak-Wiecha. Dr Wacław Srebro wygłosił prelekcję „Słuchanie – drogą do serca nastolatka”. Koncepcję otwartych dialogów, czyli sposobów wspierania dzieci i młodzież w kryzysie przedstawiła Beata Bernatek. Konferencję zakończyło wystąpienie Marty Łazarczyk „Verbi valor – odnaleźć sens relacji".

Do odsłuchania archiwum zaprasza Fundacja Alegoria wspierająca działania profilaktyczne, które pomagają chronić przed niepożądanymi zachowaniami przemocowymi.

Konferencja "BudujMY... jak budować mosty zamiast murów w relacjach rodzinnych, szkolnych i społecznych?" organizowana jest w ramach projektu „Horyzonty” współfinansowanego z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.