Synodalność w życiu i misji Kościoła

Tematem organizowanego przez Wyższe Seminarium Misyjne Księży Sercanów w Stadnikach wiosennego sympozjum naukowego będzie „Synodalność w życiu i misji Kościoła”.

Tematem organizowanego przez Wyższe Seminarium Misyjne Księży Sercanów w Stadnikach wiosennego sympozjum naukowego będzie „Synodalność w życiu i misji Kościoła”. Wydarzenie wpisuje się w trwający obecnie w Kościele powszechnym diecezjalny etap synodu o synodalności.

Pierwszy wykład „Czym jest synodalność Kościoła? Rozwój świadomości synodalności na przestrzeni historii Kościoła” wygłosił ks. prof. Andrzej Proniewski. O znaczeniu synodu biskupów dla współczesnego Kościoła mówił ks. prof. Tomasz Rozkrut, a o „nawróceniu synodalnym” w rozumieniu papieża Franciszka – ks. dr hab. Tomasz Szałanda.

Ksiądz prof. Janusz Królikowski omówił genezę i aktualne przygotowania do nowego synodu biskupów, a na temat synodalności w wymiarze parafialnym głos zabrał ks. mgr lic. Wiesław Kamiński. Ostatni wykład „Synodalność i prymat jako wyzwanie w ekumenicznym dialogu katolicko-prawosławnym” wygłosił ks. prof. Janusz Bujak.