Wspólnota ze Zranionymi, czyli Dzień Modlitwy i Pokuty 2023

W tym roku pierwszopiątkowy Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego przeżywany będzie 24 lutego. Zainauguruje go Apel Jasnogórski z rozważaniem duszpasterza osób skrzywdzonych w wieczór poprzedzający Dzień modlitwy.

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, Kościół w Polsce przeżywa co roku Dzień modlitwy i pokuty za grzech i przestępstwo wykorzystania seksualnego. „Zachęcam wszystkich do włączenia się w modlitwę w pierwszy piątek Wielkiego Postu, 24 lutego br., m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami” – pisze abp Wojciech Polak w specjalnym słowie Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przed Dniem modlitwy i pokuty.

Pomocne materiały duszpasterskie znajdują się na stronie wspolnotazezranionymi.pl. Inicjatywami podejmowanymi w diecezjach i zakonach można podzielić się na profilu facebookowym „Wspólnota ze Zranionymi” (fb.com/WspolnotaZeZranionymi).

W przeddzień Dnia modlitwy i pokuty, w czwartek 23 lutego o godz. 21.00 rozważanie Apelu Jasnogórskiego poprowadzi w sanktuarium na Jasnej Górze o. Maciej Kosiec OP, duszpasterz osób pokrzywdzonych z zakonu dominikanów.

Intencja modlitwy za osoby zranione wybrzmi również w sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach w piątek 24 lutego o godz. 15.00. Modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia poprowadzą siostry Matki Bożej Miłosierdzia.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, Prymas Polski, w Dzień modlitwy i pokuty będzie przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej drodze krzyżowej o godz. 17.30 oraz Mszy św. o godz. 18.00 w intencji osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym, podczas której homilię wygłosi ks. Wojciech Rzeszowski, diecezjalny delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży.

W modlitwę tego dnia będzie można włączyć się realnie, ale i wirtualnie. Nabożeństwo z Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej dostępne jest on-line na stronie tv-trwam.pl oraz na kanale Youtube Jasnej Góry. Apel Jasnogórski bezpośrednio transmitują: Radio Jasna Góra, Radio Fiat, Radio Maryja oraz Telewizja Trwam. Modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia z sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach o godz. 15.00 transmitowana jest w paśmie regionalnym TVP. W tę modlitwę można włączyć się również poprzez transmisję w rozgłośniach katolickich i transmisję on-line na stronie faustyna.pl. Z kolei obchody Dnia modlitwy i pokuty z udziałem Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży transmitowane będą na profilu Youtube @ArchidiecezjaGnieznienska.

Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego obchodzony był po raz pierwszy w 2017 roku. Konferencja Episkopatu Polski w odpowiedzi na apel papieża Franciszka ustanowiła ten dzień i ustaliła, że w Polsce będzie on obchodzony co roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu. „Modlitwa i pokuta za ofiary pedofilii jest naturalną odpowiedzią chrześcijanina na zjawisko grzechu. Kościół bardziej niż ktokolwiek inny winien brzydzić się nikczemną przemocą, zwłaszcza wobec dziecka” zaznaczył wówczas przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Od 2021 roku istnieje strona internetowa wspolnotazezranionymi.pl, prowadzona we współpracy z duszpasterzami osób zranionych wykorzystaniem. Na stronie znajdują się propozycje modlitw, informacje o inicjatywach, świadectwa i kontakty do duszpasterzy towarzyszących osobom skrzywdzonym. Co roku publikowane są tam materiały duszpasterskie na Dzień modlitwy i pokuty za grzech wy korzystania seksualnego.