Wywiad - ks. dr hab. Tomasz Szałanda, 2016-03-03 (audio)
W studiu na olsztyńskich Likusach gościem był ks. dr hab. Tomasz Szałanda, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła w Stawigudzie (Archidiecezja Warmińska). Będzie m.in. o książkach ("Bogactwo Księgi Jonasza" i "Bogactwo księgi Rut"), o Drodze Krzyżowej, parafii i o młodzieży. . Ks. Tomasz Szałanda od 2000 roku jest proboszczem w Stawigudzie. Zainteresowania autora skupiają się wokół Biblii w przepowiadaniu homilijnym, szczególnie w zakresie demonologii i mariologii, oraz historii Nidzicy - miasta w woj. warmińsko - mazurskim, z obszaru dawnych Prus Wschodnich.
Ks. Tomasz Szałanda związany jest z Wydziałem Teologii Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie, wykładowca homiletyki w WSD w Elblągu.
Autor książek:
- Kuszenie Jezusa na pustyni (Mk 1,12 - 13; Mt 4,1 - 11; Łk 4, 1 - 13) w posoborowym przepowiadaniu polskim. Studium egzegetyczno - homiletyczne, Olsztyn 2007;
- Jezus Egzorcysta w polskim przepowiadaniu posoborowym. Studium homiletyczno - biblijne, Olsztyn 2012;
- Zwiastowanie Pańskie (Łk 1, 26-38) w przepowiadaniu homilijnym, Siedlce 2013, wydanej w ramach powołanej przez siebie serii wydawniczej „Biblia w przepowiadaniu”.
- Redaktor pracy zbiorowej„ która Adama podnosisz z upadku i od łez uwalniasz Ewę”. Wybrane zagadnienia Tajemnicy Wcielenia, Olsztyn 2011.
Opublikował ponad 20 artykułów z zakresu homiletyki, demonologii i mariologii m. in. na łamach „Ateneum Kapłańskiego”, „Studiów Warmińskich” i „Studiów Redemptorystowskich".
Współpracuje z „Biblioteką Kaznodziejską”, jest autorem cyklu szkiców homilii:
- „Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi… (Mt 6,7)”. Szkice ewangeliczne. Rok. B. Olsztyn 2005, Rok. C. Olsztyn 2006 i Rok. A. Olsztyn 2011, „
- Ludzie Golgoty”. Kazania pasyjne. Cz. 1. Olsztyn 2006,
- „Kobiety krzyżowej drogi Pana” i „Testament Mistrza”, w: D. Czaicki. T. Szałanda, (opr.), „Oto idziemy do Jerozolimy…”., Kraków 2014.
Od 2000 roku jest proboszczem w Stawigudzie. Zainteresowania autora skupiają się wokół Biblii w przepowiadaniu homilijnym, szczególnie w zakresie demonologii i mariologii, oraz historii Nidzicy - miasta w woj. warmińsko - mazurskim, z obszaru dawnych Prus Wschodnich.