XVI Przystanek Jezus 2015 - Dzień II

Drugi dzień Przystanku Jezus.

„Jesteśmy postawieni przed sądem, a nasze szczęście polega na tym, że Bóg jest za nami” – podkreślał ks. bp Grzegorz Ryś, nawiązując do hasła tegorocznego przystanku: „Nic nas nie oddzieli od miłości Jezusa”. Rekolekcjonista PJ 2015 zwrócił uwagę na wielką moc Boga, który w sytuacji sądu i oskarżenia zawsze staje po stronie człowieka. „Do tego stopnia Bóg jest za nami, że niewielu odważy się być przeciwko nam. (…) Mamy tutaj człowieka postawionego w stan oskarżenia, oskarżyciela i tego, który broni” – tłumaczył ks. bp Grzegorz Ryś w drugiej konferencji rekolekcyjnej.

„Chrystus bierze na siebie moje oskarżenie, mój grzech i moją śmierć” – podkreślał podczas trzeciej konferencji rekolekcyjnej ks. bp Grzegorz Ryś. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji wskazywał na potęgę przebaczenia Boga, któremu łatwiej jest powstrzymać gniew niż miłosierdzie.

Etymologia słowa "skrutacja" ukazuje, czym jest ten rodzaj modlitwy. Specyficzne podejście do Pisma Świętego, które nie jest książką do studiowania, ale przede wszystkim służy modlitwie Słowem Bożym. Skrutacja Słowa Bożego to poznawanie Boga, budowanie z Nim osobistej relacji, szukanie Jego prowadzenia, Jego działania w naszym życiu, to dociekanie, pytanie, które dokonuje się w mocy Ducha Świętego.

W studiu Radia Przystanek Jezus Profeto.pl gościliśmy ks. bp Grzegorza Rysia, który odpowiadał min. na pytania słuchaczy i internautów. W wywiadach, konferencjach czy rekolekcjach podkreśla, że w wierze najważniejsze jest osobiste spotkanie z żywym Bogiem. Jest autorem i współautorem wielu książek. W posłudze biskupiej towarzyszy Mu zawołanie „Virtus in infirmitate” - „Moc w słabości”.

W drugiej rekolekcyjnej homilii Przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji zaznaczył, że z dzisiejszej Ewangelii (Mt13, 31-35) zniknęło na przestrzeni wieków słowo „przyjąwszy” – słowo, za którym idzie cała pierwotna tradycja przekazu wiary w Kościele: „Możesz przekazać to, co przyjąłeś. Nikt nie daje tego, czego nie posiada. Św. Paweł mówi zawsze o tym, gdy mówi o najistotniejszych prawdach wiary” – kontynuował.

W tym roku na Przystanku Jezus są ewangelizatorzy z Niemiec, Francji, Szkocji, Malezji i USA. Razem tworzymy wielką rodzinę młodych, zakochanych w Jezusie. Te informację, jak wiele innych podaje Biuro Prasowe Przystanku Jezus 2015. O szczegółach organizacyjnych i założeniach Przystanku Jezus mówią nasi gości z Biura, Robert Kościuszko i ks. Marcin Wrzos.

Poniedziałkowy wieczór tradycyjnie zakończyła liturgia pokutna. Rozważania bpa Grzegorza oparte było wokół nawrócenia św. Pawła (Dz 9, 1-20). Do późnego wieczoru trwała spowiedź i adoracja.

Krakowski biskupw konferencji V przywołał słowa papieża Innocentego III, który napisał: „«człowiek sam ze siebie może grzeszyć, ale sam ze siebie nie może zmartwychwstać». Nawrócenie jest dziełem łaski. To, że mogę przylgnąć do Chrystusa jest dziele ma łaski. Nikt nie przychodzi do Syna, jeśli go nie pociągnie Ojciec”.